Pro zdravé ledviny
Bolest zad, podbřišku, nevolnost. Tak se mohou hlásit nejen nemoci ze špatného sezení, nebo zažívání. Za náhlou bolestí v bederní krajině se může skrývat i jiný palčivější problém – nemocné ledviny. Ledviny jsou velice důležitý orgán zajišťující vylučování přebytečné vody, odpadních látek a zplodin metabolismu z těla. S podzimem ale přichází období, kdy se začínáme méně hýbat, nezahříváme se – tudíž i méně pijeme a dopřáváme si častěji vydatnější jídla. Celkový metabolismus se pak zpomaluje a díky menšímu objemu vypité vody se ledviny více namáhají. Když pak nestíhají správně odvádět všechny přebytečné látky z těla, mohou onemocnět. Zánětlivá onemocnění, nebo ledvinové kameny nejen že člověka velmi potrápí, ale bohužel patří k nemocem, které se rády vracejí. Jak proti nim bojovat? Správnou životosprávou, dostatečným pitným režimem a pravidelnými kontrolami.
Nebojte se doktorů
Urologie je operační lékařský obor zabývající se diagnostikou, prevencí i léčbou onemocnění ledvin, vývodných cest močových (močovodů, močového měchýře, močové trubice) a mužského pohlavního ústrojí (hlavně prostaty a varlat). »Urologická onemocnění se týkají v podstatě každého, přesto se i v dnešní době velká část populace zdráhá urologa navštívit,« konstatuje profesor doktor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a předseda České urologické společnosti ČLS JEP
Urologie léčí nemoci, jako jsou:
- nádorová onemocnění – rakovina prostaty (nejčastější mužské nádorové onemocnění, v ČR žije zhruba 60 000 mužů s touto diagnózou), rakovina ledviny (v ČR má nejvyšší výskyt na světě), rakovina močového měchýře, rakovina varlat
- nezhoubné zvětšení prostaty - již kolem 50 let věku postihuje přes 50 % mužů, se vzrůstajícím věkem procento stoupá, 40–50 % mužů má s tímto onemocněním spojené potíže
- kameny v močových cestách – urolitiáza (postihuje více než 4 % populace, u poloviny nemocných, kteří měli kámen v močových cestách, se navíc vznik nového kamene do několika let opakuje)
- únik moči u žen i mužů – inkontinence (setká se s ní během svého života až 16 % evropské populace)
- mužská neplodnost a problémy s erekcí
K nejčastějším příznakům urologických onemocnění patří potíže při močení (jako je častější nucení na močení ve dne nebo v noci, neschopnost udržet moč, slabší proud moči, bolesti při močení), případně bolesti v podbřišku nebo v bederní krajině. Příznakem závažného onemocnění může být i nález krve v moči. Objeví-li se tyto příznaky u žen či mužů, měli by vyhledat urologa, který je vyšetří a zjistí příčinu.
Vyšetření nebolí
Mnoho pacientů se k lékaři urologovi bojí proto, že jde o velmi osobní problémy a navíc očekávají nepříjemná a hlavně bolestivá vyšetření. Není se ale čeho bát. Základní urologické vyšetření spočívá v rozhovoru s pacientem, vyšetření břicha pohmatem, vyšetření konečníkem, vyšetření moči a vyšetření ultrazvukem. Nejedná se tedy o žádná bolestivá vyšetření. »Pacienty obávaná cystoskopie (tedy zavádění endoskopického přístroje do močové trubice a močového měchýře) je prováděna pouze v některých případech na základě výsledku předchozích vyšetření, tedy prakticky nikdy v rámci první návštěvy. Dnes je navíc u mužů prováděna měkkým, ohebným endoskopem, což snižuje nepříjemnost vyšetření,« uklidňuje pacienty doktor Marek Babjuk.
Maximálně šetrné
Ale ani při případném nutném lékařském zákroku se pacienti již nemusí obávat skalpelu. Jedním ze základních rysů oboru urologie je zavádění endoskopických metod. »Dnes je většina urologických operací prováděna endoskopicky – konkrétně se jedná o výkony v horních močových cestách pro kameny, operace v močovém měchýři nebo na prostatě, laparoskopické či robotické výkony na ledvinách, prostatě nebo měchýři,« dodává lékař. Ani k odstranění ledvinového kamene už není nutná otevřená operace, provádí se endoskopické odstranění nebo drcení tzv. rázovou vlnou.
Přesto je samozřejmě nejlepší prevence. »Vzniku i opakování kamene je možné se bránit – základním preventivním opatřením je dostatečný příjem tekutin. Pravidelný a vhodný pitný režim významně podporuje všechny životně důležité funkce organizmu, je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných,« doporučuje přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol
Kameny v močových cestách
Kameny v močových cestách, neboli urolitiáza provází lidstvo celou její historií, v posledních dvou dekádách se však její výskyt zvyšuje. Onemocněním ledvinovými kameny trpí více než 4 % populace, týká se každého osmého z nás ve věku 0 až 70 let a u poloviny pacientů, kteří měli kámen v močových cestách, se tvorba kamene opakuje. K rizikovým faktorům totiž nepatří jen genetické nebo zdravotní dispozice, ale pravděpodobnost jejich vzniku zvyšuje také špatná životospráva v čele s pitným režimem. U dospělých, kteří mají vyšší příjem soli nebo kteří trpí obezitou, je riziko urolitiázy vyšší, zatímco u lidí, kteří pijí dostatečné množství vhodných tekutin, se toto riziko až o 30 % naopak snižuje.
Ledvinové kameny se vytváří ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven. Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří velké kameny, které mohou blokovat močové cesty, protože jimi neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření. »Na vzniku ledvinových kamenů se může podílet mnoho faktorů, ale rozhodně ne pití minerálních vod. Ty do pitného režimu patří, protože kromě tekutin dodávají tělu i důležité minerální látky, zejména draslík a magnézium, které tvorbě kamenů naopak brání. Také není pravda, že by tvorbě ledvinových kamenů bránilo pivo. Vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči, se pití piva nedoporučuje,« vysvětluje urolog doktor Aleš Petřík z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a zároveň z Urologické kliniky 1. LFK UK a VFN Praha.
Zdravá životospráva jako prevence
Nutriční terapeutka Miroslava Matějková z vojenské fakultní nemocnice v Praze pro zdravé ledviny doporučuje vypít minimálně 2 litry tekutin, jejich příjem během dne rovnoměrně rozdělovat do menších dávek, před spánkem vypít tekutin přibližně 0,5 l a doplňovat je i po nočním močení. »Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek, která by měla tvořit polovinu přijatých tekutin. Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky, slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě. Pitný režim by měl být pestrý, proto střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy (nejvhodnější je 100% pomerančová) a mléko. Omezte příjem piva a alkoholu vůbec,« doplňuje Matějková.
Pokud tělo nemá dostatek tekutin, které by naředily moč, produkuje malé množství příliš koncentrované moči. V ní se mohou tvořit krystaly a z nich ledvinové kameny. Množství vyprodukované moči by nemělo klesnout pod 2 500 ml za den. Při nadměrném pocení, zvýšené tělesné námaze, dlouhodobém pobytu v horkém prostředí nebo průjmu je ovšem nutné příjem tekutin zvýšit. Nejlepší je orientovat se podle barvy moči, která má být bezbarvá.
Vedle pitného režimu má na vznik ledvinových kamenů vliv také skladba jídelníčku. Obecně by strava měla být střídmá a pestrá, s optimálním příjmem energie a omezeným příjmem živočišných bílkovin a soli. Nadměrný energetický příjem vede k obezitě a obézní pacienti mají větší sklon k tvorbě ledvinových kamenů.
Nutriční desatero pro zdravé ledviny
- Vypijte minimálně 2 l tekutin a při nadměrném pocení, zvýšené tělesné námaze, dlouhodobém pobytu v horkém prostředí nebo průjmu příjem tekutin úměrně zvyšte.
- Příjem tekutin během dne rovnoměrně rozdělte do menších dávek (pijte zhruba ve 2–3hodinových intervalech).
- Před spánkem vypijte přibližně 0,5 l tekutin a tekutiny doplňujte i po nočním močení.
- Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek (měla by tvořit polovinu přijatých tekutin).
- Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky (slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě).
- Pitný režim by měl být pestrý, proto střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy (nejvhodnější je 100% pomerančová) a mléko.
- Omezte příjem piva a alkoholu vůbec.
- Stravujte se střídmě a rozmanitě (ideální je středomořská kuchyně), nepřekračujte svůj optimální energetický příjem (hodnoty BMI by se měly pohybovat v rozmezí 20-25).
- Ve svém jídelníčku omezte denní příjem živočišných bílkovin na nejvýše 0,8–1 g/kg tělesné hmotnosti.
- Omezte také příjem soli na nejvýše 4–5 g za den, věnujte pozornost složení potravin (mohou obsahovat sůl v podobě stabilizátoru, konzervantu, dochucovadla nebo barviva)