Pořizujeme psího mazlíčka
Blíží se vánoce a pro mnohé rodiče, ale i mladé, nebo osamotě žijící lidi přichází čas, kdy začínají uvažovat o psím kamarádovi. Ať jako mazel pro děti, nebo jako společnost pro dlouhé zimní dny, či parťák na vycházky do přírody, je pes v první řadě živá bytost, která bude během celého svého života potřebovat domov, lásku, péči a výchovu. Pes je báječný společník lidí po dlouhá staletí, vyšlechtěn do nejrůznějších velikostí, vlastností i povahových rysů, takže si vybere skutečně každý. Vždy je ale zapotřebí před jakýmkoli dalším hledáním, sháněním a zařizováním položit několik zásadních otázek: Dokážu se psovi skutečně denně věnovat – venčit, cvičit? Dokážu mu zajistit teplý a stálý domov? Zvládnu ho denně krmit a zajistit mu potřebnou veterinární péči – budu na to mít? A zvládnu to dělat po celý jeho život – třeba až dvacet let? Pokud věříte, že ano, pojďme společně udělat další krok.
Papírové štěně nebo pes z útulku?
Zájemce o psa má několik možností, kde si ho pořídit. Existuje mnoho chovatelů zaměřujících se na určité rasy psů, kteří vám rádi prodají svá štěňata od rodičů s průkazem původu (PP). Bohužel ale existuje i mnoho množíren, produkujících štěňata ve velkém, kdy ale jejich rodiče (mnohdy kdysi mladí silní psi s PP), živoří většinou v nevyhovujících podmínkách a matky rodí dvakrát do roka, dokud nejsou fyzicky zcela vyčerpané (max. pět let). A pak jsou zde útulky, ve kterých končí pejsci z nejrůznějších důvodů. Většina ale ne svým zaviněním…
Odkud tedy psa ideálně pořídit? Pokud chcete zvíře s průkazem původu pro jeho specifické vlastnosti, nebo pro budoucí výstavy a smíříte se s loužičkami a roztrhanými botami, jste připraveni na výchovou a socializaci od samého začátku a závazek na dlouhé roky, kupte si štěně z prověřené chovatelské stanice.
Pokud chcete parťáka s již formovanou osobností, s vděčností, nebo zároveň se získáním nového psího kamaráda chcete také udělat dobrý skutek a pomoci opuštěné psí duši, adoptujte si psa z útulku. Věřte, že je z čeho vybírat.
Pozor na množírny!
Pokud uvažujete nad variantou pořídit si tzv. čistokrevné štěně bez PP a vyhlídli jste si jej už v inzerci, raději na to okamžitě zapomeňte! Takové štěně je na 90 procent z množírny! »Zvířata jsou v nich množena a držena za naprosto nevyhovujících podmínek, nejsou socializovaná, nemají žádné návyky, zato mají nevyzpytatelnou povahu,« řekl Pavel Bradáč, kynolog a terapeut problémového chování psů. Nemůžete vědět, co z takového štěněte vyroste, protože neznáte rodiče a genetické dispozice (mnohdy jsou zde nakrývány fenky se svými sourozenci, či vlastními otci). A navíc za štěně ještě zaplatíte nemalé peníze.
Pokud ale mermomocí chcete štěně určité rasy ať s PP, nebo bez, chtějte tedy alespoň při odběru vidět a poznat oba jeho rodiče, nebo alespoň matku, seznamte se s prostředím, kde pejsci žijí a kde vaše štěňata vyrůstala, a kupujte jen štěňata od solidních chovatelů a očividně šťastných a zdravých psích rodičů. Solidní a kvalitní chovatelé vám vždy rádi ukáží své psy a navíc vás náležitě poučí o správné péči a výchově štěněte právě vámi vybrané rasy. A nezapomeňte, že štěňata mají jít od matky až po osmém týdnu věku a vždy již řádně naočkovaná a odčervená s vlastním očkovacím průkazem!
Záludnost štěněcího věku
Papírový pes předpokládá větší investici, štěně navíc pevné nervy. Naučit štěně základním návykům může být dost náročné a přežít pubertu některých plemen k zešílení. Budete mít sice průkaz původu, ale dokážete odhadnout povahu štěňátka? Každé štěně má určité dědičné předpoklady, povahu a vlohy, které nemusí být na první pohled zřejmé. Výběr štěněte není zrovna jednoduchý úkol. »Důležitou roli tady hraje chování štěňátka. Ovšem pokud mu nerozumíte, neumíte ho přečíst, můžete sáhnout vedle. Raději se proto obraťte na odborníky, kteří rozumí psům. Zkušenému trenérovi stačí několik pohybů psa, aby poznal, s kým má tu čest.« radí zkušený kynolog. Stejně tak je užitečné nechat si poradit od odborníků s výchovou a formováním osobnosti pejska. »Majitelé sami psa snadno zkazí, i když neúmyslně, a pak se nestačí divit, že se ho snažili odnaučit štěkat a dosáhli toho, že začal víc vrčet,« dodává Pavel Bradáč.
Pokud tedy nepatříte mezi nadšence nějaké určité rasy, neočekáváte sociální uznání, nemáte v plánu dělat se svým psem lovecké zkoušky, ale chcete hlavně kamaráda, nepotřebujete štěně s průkazem původu.
Čitelná povaha dospělého psa
Psi v útulku nejsou méněcenní, jak se mnozí domnívají. Jsou to normální psi, kteří však měli smůlu na člověka – do útulku se dostanou dokonce i čistokrevní psi a psi málo obvyklých plemen. Nejsou ani problémovější než třeba papíroví psi. »Negativní zkušenosti na nich ještě nemusí zanechat stopy, to je velmi individuální. Psychické problémy mívají týraní psi, ale ti obvykle nekončí v útulcích. V útulcích jsou psi, kteří již mají naformovanou osobnost a čitelnou povahu a útulek má povinnost o ní zájemce o adopci informovat,« vysvětluje Pavel Bradáč.
Pokud si tedy pořídíte psa ve věku 5 měsíců a více, u kterého už jsou dané hlavní povahové rysy jako temperament, priority a motivace, rychle zjistíte, co ho baví, na co má talent, a budete vědět, do čeho jdete. Takový pes už je nějakým způsobem socializovaný na lidi, jiná zvířata, situace. Útulky se svými svěřenci navíc pracují a převychovávají je, aby byli schopní najít nového majitele. V první řadě jim zajišťují střechu nad hlavou, plné misky a veterinární péči, ale snaží se je i resocializovat. Bohužel ne každý útulek si to může z finančních nebo personálních důvodů dovolit, což je škoda, protože půl hodina tréninku denně zvyšuje šanci každého psa na nového majitele, který ho nevrátí zpátky do útulku.
Pes z útulku má ještě další výhodu. Můžete s ním jít párkrát na procházku, strávit s ním několik hodin a poznat, jak se chová, jestli je schopný být s dalšími psy, lidmi, dětmi, jestli jste i za hodinu, dvě stále naladěni na stejnou vlnu. Na tom by se měla podílet celá rodina, proto není od věci vzít pejska také na výlet do rodiny. Pro něj to sice není úplně ideální, ale od majitele zodpovědné – pořídit si psa je přece jen závazek na 10 a více let.
Kompatibilita s životním stylem
V útulcích je z čeho vybírat, správného parťáka tam může najít každý – mazlíčka k televizi, ostražitého hlídače, sportovně založeného kamaráda na výlety i šampiona kynologických disciplín. Každý by si proto měl ujasnit, jakého psa si představuje a co od něj očekává, a k tomu uvážit: 1. životní styl, 2. plány, co a jak chce se psem podnikat, 3. věk a zdravotní stav, 4. předchozí zkušenosti, 5. finanční, bytové a rodinné možnosti.
Kompatibilita plemene a individuální povahy psa s životním stylem majitele je základem dlouhodobě spokojeného soužití. Pokud si klidný pohodář, který nejraději sedí u knížky, vezme hyperaktivního psa, bude mít se psem problémy. Stejně tak bude mít problémy milovník vysokohorské turistiky se psem, který nemá dobrou fyzickou kondici. Typicky nekompatibilní dvojice je také společenský člověk a pes, který kolem sebe nesnese cizí lidi. Zaměstnanci kvalitních útulků jsou odborníci na povahy psů, svoje psy dobře znají a dokážou vybrat a doporučit vhodného psa. Zájemce ovšem nesmí zatajit takové důležité skutečnosti jako například, že má doma děti – v případě, že se mu nějaký pejsek hodně líbí, ale ten se nesnese s dětmi. Pejsek je pak za tři dny zpátky v útulku, a to vinou budoucího majitele.
Buďte laskaví a trpěliví
Až si přivedete svého nového parťáka domů, myslete na to, že se ocitne v novém prostředí s novými lidmi. Dopřejte mu čas rozkoukat se. Zajistěte mu klid a pohodu, nenuťte ho do potencionálně nových situací, věcí a aktivit, jako je například koupání, česání nebo stříhání drápků. Pokud narazíte na první problém, nepropadejte panice, ale najděte způsob, jak spolu vycházet a komunikovat. A dejte mu šanci udělat chybu. Často se stává, že pejsek z útulku během prvních týdnů v novém domově vyvede něco neočekávaného. Například při prvním delším pobytu doma udělá loužičku doprostřed obýváku, nebo rozkouše vaší oblíbenou knížku. Nečekejte, že je dokonale vychovaný a umí číst myšlenky. Když společně v klidu přečkáte první dny napětí a ukážete psovi hranice, ale i trpělivost a lásku, získáte rychle i jeho důvěru. Nakonec v něm najdete nejen nového člena rodiny ale i věrného přítele.
Doporučení k adopci
Dnes nic není zadarmo a to ani pejsek z útulku. Před vlastním pořízením pejska si zjistěte výši adopčního poplatku a dejte pozor, aby nebyl neúměrně vysoký (pokud je zvíře například po náročné operaci, může být vyšší). Uzavřete s útulkem adopční smlouvu, kterou si před podpisem důkladně přečtěte (může v ní být zahrnuta možnost kontrolní návštěvy, povinnost zasílání fotografií a klauzule o tom, že pokud by se nový majitel chtěl z jakéhokoliv důvodu zvířete vzdát, musí ho přednostně vrátit do útulku). Nezapomeňte požádat o očkovací průkaz a zkontrolovat v něm veškeré uvedené náležitosti a správnost údajů. Počítejte také s tím, že pokud je zvíře v útulku krátce (méně než 4 měsíce), má na něj dle občanského zákoníku stále nárok jeho původní majitel. Pokud bylo zvíře zaběhnuté, původní majitel ho dohledá a má o něj zájem, bude mu zvíře vráceno. Proto si po pořízení zvířete uchovávejte doklady k veterinární péči, nákupu chovatelských potřeb a vybavení – v případě, že by si původní majitel vyžádal vrácení zvířete, je povinen tyto prokazatelné náklady uhradit.
Pomozte přeplněným útulkům
Adopce je důležitou pomocí útulkům, protože přispívá ke snižování počtu zvířat v útulcích, které často bojují s nedostatečnou kapacitou. Kdo nemůže pomoci tímto způsobem, může pomoci jinak, například přímým darem – ať již nákupem krmiva, nebo vybavení pro psy, nebo finančním darem přímo útulku. Pomoci můžete i v rámci kampaně »Pomozte naplnit misky v útulcích«. Stačí zakoupit do 5. 11. 2016 jakékoli krmivo značek Pedigree nebo Whiskas. Z 1 tuny prodaného krmiva půjde do útulků 65 psích nebo 255 kočičích misek (1 miska odpovídá denní krmné dávce pro dospělého zdravého psa nebo kočku). Za 7 let trvání této unikátní charitativní kampaně pořádané Nadací na ochranu zvířat a společností Mars Czech bylo útulkům v ČR darováno přes 285 tun suchého krmiva, které pokryly kompletní půlroční stravovací potřeby 5 782 psů a 4 573 koček v útulcích. Více informací o kampani najdete na www.naplntemisky.cz.