Přejít k hlavnímu obsahu
x

Deset kroků ke zdraví

Zdraví je něco, co bereme jako samozřejmost, pokud jej máme. A zároveň něco, po čem neskonale toužíme, pokud se nám nedostává. Přitom je ze značné části v rukou každého z nás, jak dlouho si jej udržíme, jak co nejúčinněji budeme bojovat proti chorobám, které na naše tělo útočí prakticky neustále. Abychom byli co nejdéle zdraví, je potřeba pečovat o své tělo, o naši imunitu. Většina z nás to ví, a také ví, jak to provádět. Bohužel jsme ale jen lidé a tak ne vždy děláme všechno správně a důsledně. Důkazem jsou lékaři, kteří si nikdy nestěžují na nedostatek práce. Přitom s trochou důslednosti by mohli mnozí z nás jim práci minimálně ulehčit.

Většina z nás ví, jak se chovat, aby si své zdraví udrželi. Proto nebudeme mluvit o vyložených zabijácích zdraví, jako je (zvláště nadměrné) kouření, pití, přejídání se. To by vydalo na samostatné rady a efektivita takového článku pro skutečné milovníky těchto neřestí by stejně nebyla asi valná. Půjdeme na to tedy z jiného úhlu pohledu.

S náhlým příchodem jara mnoho z nás narychlo sundává svršky a zjišťuje, že by to po lenivé zimě chtělo nějaké to kilo dolů. A právě jaro, kdy se přirozeně začínáme více hýbat, je ideální dobou pro malý restart. Pro ozdravené těla i duše, svého životního stylu. A aby jsme si zdraví upevnili, a při tom udělali něco pro své tělo, sepsali jsme pro vás deset zásadních bodů, kterým je potřeba při zdravém životním stylu věnovat pozornost.

1) Hygiena. Možná vám tento bod jako první přijde přehnaný, ale vězte, že zdaleka není. Pouhé dodržování hygienických návyků by uvolnilo čekárny u lékaře o minimálně padesát procent. Ruku na srdce, dodržujete hygienické návyky stoprocentně? Pod pojmem hygiena je nutné si představit nejen mytí rukou, což je základ, po každém nehygienickém kontaktu (po toaletě, po příchodu z venku, před jídlem, po ušpinění...), ale také čistění zubů, pravidelné mytí celého těla alespoň jednou denně, nošení čistého prádla, používání hygienicých přípravků (kapesníky, mýdla, deodoranty...). A pozor na kýchání! Důležitá je i hygiena jídla – omývání potravin, jako je ovoce, zelenina, maso a podobně před konzumací a používání čistého kuchyňského náčiní při vaření a konzumaci. To vše může omezit přísun choroboplodných zárodků do těla na minimum.

2) Stres. Stres, spěch, obavy, nervozita, únava. To vše může velmi negativně ovlivnit naše zdraví. Vyhýbat se stresu by tak mělo být základní snahou o spokojený a zdravý život. Je ale jasné, že se tento fakt lépe napíše, než se dodržuje. Mnoho nemocí má ale své kořeny právě v přílišném zatěžování těla negativními emocemi, stresem, a díky tomu nedostatečným spánkem, nepravidelným jídlem, atd, atd. Pokud člověk dopustí, že jeho život začne více než pohoda ovládat stres a negace, může velmi brzy očekávat reakci svého těla. Od oslabené imunity, rozhozeného zažívání, přes vypadavání vlasů, nezdravého vzhledu až k nemocem oběhového systému a infarktům. A to přeci nikdo z nás nechce. Je tedy víc než důležité naučit se stres ovládat, vyhýbat se mu, nebo si jej alespoň tolik nepouštět k tělu.

3) Spánek. Kvalitní spánek dokáže se zdravím divy. To si nejlépe uvědomujeme právě, když naše tělo bojuje například s nachlazením. Během spánku tělo regeneruje, obnovuje imunitní systém, dokonaleji vstřebává a po těle přerozděluje všechny důležité vitamíny a minerální látky a proto se po kvalitním spánku cítíme svěží a plní sil. Nedopřávat si kvalitní a dostatečně dlouhý spánek znamená obírat tělo o možnost regenerace. Nedostatečný spánek se pak brzy na těle může promítnout stejně jako stres. K dobrému spánku potřebujeme nejen dobrou postel, ale také klid, ideálně tmu, dobře vyvětranou chladnější místnost a přiměřenou pokrývku těla. Ideální je ložnice bez televize a počítače. Není pak důležité, jak dlouho spíte, každému vyhovuje něco jiného, ale jak kvalitní – tedy klidný spánek je.

4) Pitný režim. Naše tělo se více jak ze sedmdesáti procent skládá z vody. Je proto více než nutné tuto životodárnou tekutinu také pravidelně doplňovat. Lékaři hovoří o minimálně dvou litrech denně, v létě i více jak třech litrech. Nemusíte s sebou nosit neustále lahev a odměřovat si vypitou tekutinu (i když pro kontrolu to špatné není). Je potřeba myslet na dostatečné pití vhodných nápojů. Není nic nad královnu čistou vodu. Vhodné jsou i méně sladké šťávy, čaje, ředěné džusy. Vodu přijímáme i v jídle, polévkách, ovoci a zelenině. Pozor ale na kávu, silný černý a zelený čaj (nakonec i alkohol). Tyto nápoje vodu nedodávají, ale z těla berou, proto ej vhodné je vodou zapít. A vyvarujte se také přeslazených limonád a ochucených minerálních vod. Takový nápoj tělu spíš škodí, než pomáhá.

5) Pravidelná strava. Většina z nás ví, nebo alespoň tuší, jak by měl vypadat zdravý jídelníček. Zelenina, ovoce, luštěniny, maso a ryby, mléčné výrobky, pečivo ideálně celozrnné. Pokud chcete něco udělat pro své zdraví, není ale důležité jen to, co jíte, ale také kdy to jíte. Je stále velké procento lidí, kteří nesnídají, obědvají v práci ve fofru a teprve večer si dají něco vydatného. Když chtějí zhubnout, nejedí téměř vůbec. To ale tělu nepomáhá, ale naopak velmi ubližuje. Vše v našem těle pracuje s určitou pravidelností, která, pokud je narušována, naruší celkovou rovnováhu biorytmů v nás. Proto, chceme-li tělo očistit, ozdravit i zhubnout, je potřeba jíst hlavně pravidelně! Ideálně pětkrát denně po menších, pestrých dávkách. Odměnou bude více energie, zdraví i kila dole.

6) Vitamíny a minerální látky. Tyto látky jsou sice něco, co nemůžeme vidět, ani cítit, přesto víme, že je naše tělo potřebuje. Můžeme se snažit je v dostatečném množství dostávat do těla díky vyvážené stravě, ale ne vždy se to daří. Zvláště zima, kdy není k mání dostatečně kvalitní zelenina, ovoce a kdy máme častěji chuť spíš na hutnější stravu, než odlehčený salát, je obdobím, kdy mohou důležité látky tělu chybět. Důsledkem pak mohou být například sezónní nachlazení a virózy. Pokud si nejste jisti, že tělu dáváte vše, co skutečně potřebuje, jste unavení, a nevíte z čeho, zkuste vitamínovou kůru. Jedna tableta multivitaminu a vaše imunita vám poděkuje.

7) Cukry. Cukry tělo pro svou funkci potřebuje. Jsou nejen ve sladkostech, ale také v přílohách – luštěninách, rýži, obilovinách, zelenině a ovoci. Potřebuje ale skutečně tolik obyčejného cukru? Zkuste si jeden, dva dny spočítat, kolik cukru dostáváte do těla. Od ranní kávy, přes svačinku, oběd s pitím, další káva, něco rychlého cestou s dobrou limonádou, po večeři a něco k televizi. Když si prostudujete obaly, zjistíte, že se cukr nachází mnohde velmi rafinovaně skrytý a díky tomu jej přijímáme mnohem víc, než je zdrávo. Že cukr zatěžuje trávení, a mění se v nechtěný tuk, ví asi každý. Zkuste jej z jídelníčku vystrnadit. Vynechat cukr v kávě (nebo kávu vůbec), nahradit sladkosti ovocem, nebo ořechy. Když vydržíte pár dní, zjistíte, že ty sladké bomby, které vám dodávaly rychlou energii, vlastně ani nepotřebujete.

8) Sůl. Stejně nebezpečným nepřítelem a stejně skrytým, je obyčejná sůl. Sůl je, stejně jako cuk, pro naše tělo velmi důležitá. Dostatečné množství sodíku a draslíku zaručuje v těle ideální výměnu tekutin. Nedostatek soli může být tak velmi nebezpečný. Velký nadbytek soli je ale u naší populace mnohem častější. Ideálně by člověk měl denně zkonzumovat 1 až 3 gramy soli (kávová lžička jsou asi dva gramy). Pokud si ale rádi dopřáváte uzeniny, sýry - zvláště tavené, slané pečivo, brambůrky, a mnohá jídla ve formě polotovarů, dostáváte do těla několikanásobně více soli, než potřebujete. Její nadbytek v potravě pak přispívá k vysokému krevnímu tlaku, k některým chorobám srdce, k nemocím ledvin, k rakovině žaludku a podobně. I tady je potřeba konzumovat s rozmyslem.

9) Pohyb. Zdraví rovná se nejen zdravé jídlo, ale i zdravý pohyb. Vše to dobré, co do těla dáváme, musíme z těla zase co nejlépe využít. Přirozený pohyb je tak tím nejideálnějším řešením. Správně nastartuje všechny funkce v těle, posílí svaly, prokrví mozek a protrénuje srdce. Abyste se začali správně hýbat, nemusíte si hned kupovat permanentku do fitnesscentra. Stačí, když každý den vyrazíte někam na procházku, místo výtahu použijete schody, nebo zkusíte jet do práce třeba na kole. Když do vyšší pohybové aktivity zapojíte celou rodinu, může se pak zdravější hýbání stát i zdrojem mnoha příjemných zážitků.

10) Radost. Jen spokojená duše a spokojené tělo znamená zdraví. Mluvili jsme již o stresu, kterému není lehké se vyhnout. Je proto potřeba nejen bojovat s ním, ale aby byly misky vah vyvážené, dopřávat si trochu radosti navíc. Pro každého to znamená něco jiného. Každý nejlíp ví, co ho potěší. A když vás nepotěší okolí, potěšte se sami! Stačí třeba klidná procházka, dobrý film, milá návštěva. Stejně dobré pro celkovou pohodu je potřeba naučit se relaxovat. Odpoutat se od starostí a dopřát tělu i duši něco, co nás uvolní a nabije novou energií. Někdo relaxuje s knihou, jiný na zahrádce, další sportem. Prostě, dělejte to, co máte rádi, tak jak to máte rádi a užívejte života.