Přejít k hlavnímu obsahu
x
Začátek školního roku je finančně náročný

Zpátky do školy

Začátek školního roku a Vánoce jsou pro rodiny s dětmi dvě finančně nejnáročnější období. Vybavit děti do školy znamená výdaje v řádech tisíců korun. Větší v případě, jde-li o prvňáky, či o začínající středoškoláky. Ale nakoupit novou aktovku, boty, ze kterých děti vyrostly, doplnit penál, dokoupit sešity a případně odborné učebnice, a v září pak zaplatit obědy, fond kultury ve třídách a vybrané kroužky – to vše udělá během dvou měsíců pořádný vítr v peněženkách všech rodičů dětí školou povinných. Aby ale nebyly výdaje tak nakumulované, je dobré si rozmyslet, co nakupovat hned a co později a na čem se vyplatí šetřit a na čem ne.

Připravit děti do školy, to udělá vrásky na čele nejednomu rodiči. Za výbavu pro jednoho školáka utratí rodiny jednorázově tisíce korun. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Sodexo Benefity zpracovala na přelomu července a srpna agentura Ipsos. Nejčastěji rodiče před začátkem školního roku utratí za výbavu do 2000 korun (54 %) a od 2000 do 4000 korun (35 %). Finančně nejnáročnější jsou v tomto směru prvňáci, kteří potřebují kompletní výbavu, a pak šesťáci (primáni), což souvisí s přechodem na vyšší stupeň vzdělávání. Výzkum provedla agentura Ipsos v srpnu 2021 s 525 respondenty ve věku 18 až 65 let s poměrným zastoupením všech krajů.

Aktovka je základ

»Nejdražší položkou je u prvňáka školní batoh. Za takový, který splňuje ergonomické, bezpečnostní a hygienické požadavky, dáte od patnácti set výše,« říká Martina Machová, HR ředitelka Sodexo Benefity & Sodexo Služby u klienta ČR a zároveň maminka školáků prvního stupně. Na aktovce nemá cenu šetřit a kupovat sice levnější, ale zbytečně těžkou, bez zpevněných zad a nedomyšleným rozdělením kapes. Pokud ale chcete ušetřit, nekupujte aktovku zbytečně brzy. V těchto dnech jsou obchody plné aktovek za akční ceny, aby uvolnily prostory pro nadcházející podzimní sortiment. Navíc se mohlo klidně stát, že když jste koupili aktovku dítěti již třeba k vánocům, mohla podlehnout dětským hrám a zničit se dřív, než školní rok vůbec začal a nakonec budete muset kupovat aktovku druhou.

Penál a sešity

Tady opět platí, že brzy nemusí být dobře. Zvláště u prvňáků v klidu vyčkejte až na září, kdy vám učitel vašeho dítka řekne, jaké vlastně chce používat psací potřeby, zda pastelky či voskovky, jaké tužky, případně pera a co všechno bude chtít mít v kufříku na výtvarnou výchovu.

Pokud jde o sešity, u dětí vyšších ročníků můžete nějaké nakoupit dopředu, pokud má žák stejné učitele a očekává stejné postupy při vyučování. Jinak ale obecně platí vyčkat a sešity nakoupit operativně podle toho, jaký druh bude který učitel chtít.

V mnoha třídách navíc po první třídní schůzce zjistíte, že třeba některé věci žáci dostanou od školy v rámci různých dotačních či sponzorských programů. Nebo někteří učitelé raději vyberou finance od rodičů a dětem dokupují učební pomůcky sami tak, aby měly všechny děti vše stejné.

Zeptejte se zaměstnavatele na příspěvky

Další položkou u odborných škol, či některých učitelů mohou být učebnice. Ty ale můžete sehnat i výhodněji. »Start nového školního roku vám mohou výrazně usnadnit volnočasové benefity. Batoh za ně sice nekoupíte, ale můžete s nimi výrazně ušetřit při pořizování dalších nezbytných věcí,« radí Machová a připomíná, že můžete využít pracovní benefity, například Flexi Pass CARD či volnočasové benefitní poukázky: »Flexi Pass CARD akceptuje více než čtyřicet tisíc provozoven po celé České republice. Třeba v kamenných i on-line knihkupectvích, jako jsou Kosmas, Grada či Luxor za ně nakoupíte učebnice nebo knihy. Všechny možnosti, kde lze platit s Flexi Pass CARD, najdete na www.mujpass.cz

Oblečení a boty

V neposlední řadě je pro mnoho rodičů po prázdninách koupit dětem nové podzimní oblečení, protože přes prázdniny děti vyrostly. Oblečení do školy by mělo být nejen slušivé, ale hlavně praktické a pohodlné – vždyť v něm dítě stráví víc jak polovinu dne. Na druhou stranu zvláště u menších dětí je jasné, že dlouho nevydrží – děti rychle rostou a zvláště u kluků se například kalhoty záhadným způsobem na kolenou odírají rychleji, než u holek. U oblečení by tedy víc než třeba značka a cena mělo být důležitější použitelnost, praktičnost a kvalita.

Podobné to je i u přezůvek, či oblečení na tělesnou výchovu. U bot do školy vždy platí, že by neměly boty mít tmavou podrážku, aby nedělala čáry na linu. Pro menší děti se hodí většinou stále uzavřené klasické bačkory, které si dítě snadno nazuje, a které dobře drží na noze. Starší děti ale už něco takového asi nebudou chtít. I tak ale pohlídejte, aby spíš než slušivé pantofle, nebo kecky, měly boty prodyšné a dobře sedící, ideálně zdravé. Ergonomické pantofle, či sandály mohou bát nejen zdravé, ale také módní. A pohlídejte kvalitu! A také během školního roku to, jak dítěti roste noha.

Nákupem školní výbavy to nekončí

Samotná příprava na školu je mnohdy jen odvar toho, co čeká na rodiče v září. Dalšími položkami, se kterými musí rodiče školáků kalkulovat, jsou obědy, školní adaptační kurzy anebo jízdné. Za ně rodiče nejčastěji utratí 1000 až 2000 Kč za měsíc (42 %). Téměř u 20 procent respondentů pak tyto měsíční náklady přesáhnou 2000 Kč – nejčastěji tato odpověď zaznívala v Praze (25,3 %) a v Ústeckém kraji (22,6 %). Ovšem tyto částky asi nijak nezmenšíte.

Další platbou, se kterou je potřeba počítat, jsou třídní fondy. Většina třídních učitelů a i někteří odborní učitelé, kteří chtějí nakupovat pro žáky školní potřeby sami, jak bylo zmíněno výše, budou v září chtít platby v řádech stokorun až tisíců na rok. Většinou lze platit i po pololetí.

Volnočasové kroužky

A pak jsou tady kroužky, základní umělecká škola či sportovní oddíly. Za ty rodiče nejčastěji vydávají do 3000 Kč za pololetí. Pokud hledáte nové kroužky pro své děti, v první řadě proberte s nimi, co by je skutečně bavilo. Pak zkuste hledat nejprve přímo na škole. Kroužky pořádané školou bývají za mnohem nižší ceny, navíc odpadne přesun dětí. Další volnočasové kroužky a kurzy nabízejí například domovy dětí a mládeže. A v neposlední řadě určitě najdete pestrou nabídku soukromých institucí na nástěnce u školy, či na internetu. U těchto pořadatelů si ale v dnešní době pohlídejte, jak mají řešení vrácení poplatků, pokud by se kroužky nekonaly z důvodů lockdownu.

Vybírat samozřejmě můžete i ze sportovních kroužků. Tady záleží na tom, do jakého klubu či oddílu bude vaše dítě chodit. Některé se silným zázemím chtějí minimální příspěvky v řádech stokorun za rok, jiné kurzy stojí i tisíce za měsíc. Pak ale záleží, zda cena odpovídá kvalitě a je pro dítě skutečně vhodná a chtěná. A zapomenout nesmíte ani na nákup vybavení pro sport, které bude vaše dítě potřebovat. To také nebývá zrovna zanedbatelná částka…

I tady je ale možné ušetřit. »Volnočasové benefity – ať už v podobě karty či papírových poukázek – vám i v tomto případě mohou významně pomoci. Navíc, pokud váš potomek letos pojede na lyžařský či cyklistický kurz, můžete jimi uhradit i půjčení kola či lyží,« říká Machová a připomíná také jazykové či počítačové kurzy: »Ty patří k poměrně nákladným položkám, především u starších dětí, které se třeba připravují na získání mezinárodního jazykového certifikátu, a tak vám firemní benefity určitě přijdou vhod. Akceptují je například v síti EDUA Group, která nabízí klasické docházkové kurzy, anebo na on-line platformě Tea-learning.cz.«

Počítač či notebook

Uplynulé dva školní roky ukázaly, že školáci se neobejdou navíc bez počítače. Vlastní počítač či notebook s připojením na internet má dnes 38,9 % školáků, 14 % se o něj dělí se sourozencem či sourozenci a 47 % používá počítač rodičů. Mezi jednotlivými kraji ale byly v tomto případě výrazné rozdíly. I když už většina rodičů doufá, že se minulé školní měsíce opakovat nebudou, je dobré být alespoň teoreticky být připraven »na nejhorší«. A pokud jste tento problém minulý rok neřešili, či řešili provizorně, je dobré do budoucna se na něj připravit lépe a zauvažovat případně o nákupu nějakého zařízení – osobního počítače či většího tabletu pro dítě, protože jej v rámci výuky dříve či později stejně určitě využije.