Přejít k hlavnímu obsahu
x
Nářadí, doma

Základní nářadí pro domov

Pokud patříte ke kutilům, kteří jen tu a tam cosi opraví, nemusíte mít doma dokonale vybavenou dílnu nářadím a nástroji, zvláště je-li váš byt menších rozměrů. Hodit se vám však k občasným pracím může akumulátorový šroubovák s plynulou regulací otáček, s pravo-levým chodem a s možností nastavení točivého momentu. Pozornost při nákupu věnujte akumulátoru, nemáte-li dostatek zkušeností poraďte se s odborníky. Pozor však na levné stroje prodávané v některých hypermarketech. I tady platí, že nakupovat u odborníků se vyplatí.

Na řezání dřeva doma stačí mít dvě tři ruční pily. Ocasku se zesíleným hřbetem nebo bez něj (je výhodnější), možná i univerzální pilu k řezání zářezů, drážek a dýh. A také vyřezávací lupénkovou pilku na dřevo a kov. Na řezání kovu je též dobré mít doma pilku. Nezapomeňte, že pilový list se do ní osazuje kolmou částí zubu dopředu, řežeme jen tahem dopředu a zpět táhneme rám uvolněně. Do rámu můžete upnout i wolframovou šňůrku pomocí níž lze vyřezávat různé tvary například do dlaždic či obkládaček. Potřebujete-li vyříznout otvor, tak nejdříve obkládačku navrtejte a poté protáhněte wolframovou šňůrku, upevněte ji do rámu a řežte.

Montážní klíče jsou v domácnosti též užitečné. Dobré jsou kombinované klíče (na jedné straně očko na druhé vidlice). Hodit se mohou i nástrčné klíče (tzv. gola) s ráčnou (což je páka s volnoběžnou spojkou na otáčení nástrčného klíče). Základní rozměry klíčů bohatě stačí. Levné klíče nekupujte. Budete s nimi mít jen starosti. Jejich rozměry mnohdy neodpovídají normalizovaným rozměrům matic a při jejich používání můžete matice poškodit.

A kladiva, ta jsou doma opravdu užitečná. Určitě se bude hodit kladivo zámečnické ve dvou hmotnostech. Jedno těžší do 1000 g a jedno lehčí kolem 500 g. Šikovné je tesařské kladivo, které má čelisti k vytahování hřebíků. Speciální kladiva pravděpodobně doma nevyužijete. A zase – levná kladiva nekupujte. Jsou vyrobena z pochybného materiálu odléváním a poté zabroušena. Poctivé kladivo je kováno, má tvarovanou rukojeť, je zaklínováno tak, aby se hlava kladiva při práci neuvolnila. A ještě jedno kladivo je dobré mít – gumové. Ano je to gumová palička s průměrem 50 až 60 mm. Šikovný nástroj k sestavování nábytku.

Hoblíky pravděpodobně doma mít nemusíte, ale rašple se doma hodí. Je to vlastně pilník s hrubým sekem, který slouží k hrubšímu opracování měkkých materiálů (dřeva, kůže, plastů). Užitečné mohou i dvě tři dláta různých šířek, byť je použijete jen občas.

Užitečným nástrojem jsou i pilníky k opracování kovových předmětů. Jehlové pilníky, jak jinak než kvalitní, by v domácí dílně určitě neměly chybět.

Je zbytečné investovat peníze do přímočaré či kotoučové pily, do elektrických brusek a jiného elektrického nářadí, pokud nemáte chatu či chalupu, nebo rodinný dům. Pokud snad některé z dražších nástrojů a strojů potřebujete, můžete si je půjčit.