Voda je dobrý sluha, ale zlý pán…
S vodou je podobné, jako s ohněm Je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Při špatné péči o vodovodní instalaci můžete přijít o pěkných pár tisíc korun díky protékajícím neopraveným ventilům či WC pokud včas nezasáhnete. Poškozená trubka vás pravděpodobně vyleká, ale vytopené sousedy pořádně naštve.
Třeba včas reagovat, tedy opravit. Drobné instalatérské práce pravděpodobně zvládnete vlastnoručně, složitější svěřte profesionálům. Pokud bydlíte v domě, o který se stará správcovská firma, hledejte pomoc u ní. Jedno, zda máte vlastní, družstevní či obecní byt. V rodinném domě to je složitější, sehnat dobrého řemeslníka není jednoduché a tak si pomáháme všelijak. Jsou-li po ruce šikovní a zkušení kamarádi je skoro vyhráno. Ale k rozsáhlým rekonstrukcím rozvodů vody je raději nepouštějte. Naštěstí vodovodní instalace vydrží dlouhá léta, aniž by potřebovala zásadní rekonstrukci. Tvoří ji síť trubek a příslušenství rozvádějících teplou a studenou vodu a odvádějících odpadní vody. Trubky s výlevkami, umyvadly, vanami, sprchovými kabinami a WC zpravidla nevyžadují velkou údržbu. Většina vodovodních instalací je skrytá a v případě jejich poruchy (ucpání odpadu, prasknutí trubky) mohou vzniknout velké škody a nepříjemnosti.
Pokud jste se rozhodli pro nové instalace, či pro kompletní modernizaci koupelen nebo WC, svěřte se raději do rukou odborných firem. Vybírejte je však s rozvahou. I přes možnou nedůvěru k nim věřte, že je vysoce pravděpodobné, že práci zvládnou lépe, než vaše, byť zlaté, ručičky.
Běžnou údržbu, nutné jednoduché opravy či výměny některých poškozených dílů, montáž například nové vodovodní armatury či její opravu zvládnete. Stačí k tomu obvykle jen základní kutilské dovednosti… Ano, také znalosti funkce jednotlivých zařízení a také vybavení odpovídajícím nářadím.
Pokud si nejste jisti tím, že máte po ruce nářadí a nástroje k montáži a opravě vodovodních armatur, včetně vodovodních pákových armatur, není problém si je pořídit. Ke standardnímu vybavení kutila však patří běžné nástroje - dostatečně velké nastavitelné klíče, hasák (přestavitelný nebo s předním hřebenem tzv. francouzský klíč), sikovky, různé druhy těsnění (netřeba shánět, jsou součástí nových armatur), šroubováky, běžné kombinační kleště apod.
Armatura. Pro tento typ výrobku jsou používány i jiné názvy – výtokový ventil, baterie, kohoutek a možná i některé jiné. Z hlediska úspory vody a také následné údržby se vyplatí vyměnit starší baterie s otočnými hlavicemi za nové, pákové. Dají se pořídit za rozumné ceny v řádu několika stokorun. Ty nejkvalitnější přijdou na více než tisíc korun. A záleží-li vám na jejich luxusním vzhledu, počítejte s vyššími náklady. V pákových bateriích je použito téměř nezničitelné keramické těsnění, na většinu z nich navíc výrobci poskytují až pětiletou záruku.
Dobrá rada: Používejte výtokové ventily k účelu, k němuž jsou určeny. K dřezu na mytí nádobí baterii dřezovou (stojánkovou nebo nástěnnou), k umyvadlu baterii umyvadlovou (opět stojánkovou nebo nástěnnou), do vany baterii vanovou, do sprchové kabiny pak sprchovou soupravu. Předností pákové baterie je jednoduché nastavení poměru průtoku teplé a studené vody, snadné a rychlé ovládání, což v součtu přináší značné úspory vody a tedy i peněz.
Montáž armatury je jednoduchá. Vždy začněte uzavřením přívodu studené i teplé vody, otevřete výtokový ventil a nastavitelným klíčem starou armaturu demontujte. Při montáži postupujte opačně. Vše, co k montáži potřebujete (kromě nářadí), je součástí každé nové armatury. Po zastavení vody demontujte starou armaturu. Dbejte přitom na to, aby nedošlo k poškození rozvodných trubek a jejich závitů. Součástí nových armatur jsou přípojky (tzv. osové rozteče), doporučujeme vyměnit staré za nové. Vyrovnávají nestejné rozestupy armaturních přípojek. Našroubujte je tak, aby jejich rozteč odpovídala rozteči nové armatury a současně je pomocí vodováhy horizontálně srovnejte. Navlečte ochranné (ozdobné, zakrývací) krytky, které ke stěně dotáhnete až po definitivní instalaci.
Zkontrolujte, je-li uvnitř matice armatury těsnění a poté matici přitáhněte (nejdříve rukou a poté klíčem) na závit přípojky. Připojte přídavná zařízení (například sprchu). Mírně pootevřete ventily armatury a otevřete uzávěry vody. Ověřte si správnou funkci ovládacích prvků a těsnění opakovaným otevřením a uzavřením výtoku vody.