Přejít k hlavnímu obsahu
x
Víte, co o sobě zveřejňujete na sociálních sítích?

Víte, co o sobě říkáte na internetu?

Dát lajk, napsat komentář, sdílet zajímavý článek, ohodnotit status. Běžná aktivita mnoha lidí na internetu a na sociálních sítích. Víte ale, jakou stopu po sobě zanecháváte? Při větší aktivitě a nedostatečné ochraně soukromí se může snadno stát, že na sebe prozradíte mnohem více, než chcete. Znepříjemnit to pak může nejen mezilidské vztahy, ale například i pracovní pozici, nebo snahu o nalezení nového místa.

Víte, kdo vidí vaše příspěvky a vaší aktivitu na netu? Vidí vaše příspěvky celý svět, nebo jen kamarádi a rodina? A co jejich přesdílení, okopírování bez vašeho souhlasu?

Co na sebe prásknete

Existuje mnoho lidí, kteří svůj život prožívají více na sociálních sítích, než v reálném světě. Postování fotografií z každodenní činnosti, zábavná videa ze setkání s kamarády, okomentování článku nebo příspěvku k aktuálnímu politickému dění. To vše ve výsledku prozrazuje mnoho o vaší osobnosti, vašem myšlení, prioritách, sebevědomí, volebních preferencích a v neposlední řadě i slušnosti či výchově.  

Proto pokud všechny svoje příspěvky zveřejňujete všem, připravte se na možnost, že se to může obrátit proti vám. Nikdy nevíte, kdo se na váš profil dívá ani jaké má úmysly. Nevhodná fotka z bujarého večírku, nebo unáhlený komentář vám rázem může zkomplikovat například cestu ke slibné kariéře či rovnou celou kariéru.

Chraňte si soukromí!

Většina sociálních sítí a aplikací pro ně má možnost nastavit dosah vašich příspěvků. Samozřejmě nejbezpečnější je, když svoje příspěvky zpřístupníte pouze nejbližším přátelům a zakážete možnost vidět posty přátelům vašich přátel. Ale pokud to jednou změníte byť pro jeden příspěvek, který chcete aby oslovil více lidí, víte, že ostatní zůstanou v režimu soukromém? Někdy program ukládá vaše příspěvky podle posledního nastavení a tak se snadno může dostat ven i to, co jste nechtěli.

Samozřejmě úplně nejbezpečnější je nic choulostivého nebo zneužitelného na internet vůbec nedávat. A pokud chcete sdílet fotografii, nebo video s přáteli, podělte se s nimi o něj jen pouze přes programy posílající zprávy. Ale ani tak vám nikdo nezaručí, že někdo vaše fotky dále nezveřejní…

Co o vás ví Google?

Zkuste si jednou jen tak zadat do vyhledávače vaše jméno, nebo vaší přezdívku. Možná se budete divit, co všechno o vás Google ví a k čemu všemu je vaše jméno připojeno. Každá fotografie, post, komentář je při troše snahy dohledatelný, není-li v soukromém režimu. A i tady není ochrana stoprocentní.

Jak se bránit? Pročistěte svůj obsah na všech sítích, které používáte. Pokud si chcete zachovat vážnou tvář i na internetu před kolegy, pracovními partnery či novým zaměstnavatelem, je vhodné odstranit z veřejně dostupných míst vše intimní, choulostivé či nevhodné. Stejně tak vám mohou uškodit nevhodně prezentované politické názory či vyjádření k rasové či sexuální diskriminaci.

Pokud si chcete být stoprocentně jisti, že žádná vaše mladická nerozvážnost na někoho někde nevypluje, můžete požádat Google o výmaz vašeho jména u nevhodného obsahu. Na to máte právo.

Pozor, kdo je kolem vás!

Někdy je velmi obtížné najít na sociálních sítích správnou rovnováhu mezi publicitou, kterou potřebujete například při své profesi a nechtěnými kontakty, které mohou zneužít vaše soukromé informace. Je proto víc než vhodné neschvalovat automaticky každou žádost o přátelství. Do přátel si dejte pouze lidi, které osobně znáte a kterým důvěřujete. A informace určené pro širší okruh lidí vždy řádně zkontrolujte, zda neskrývají něco, co by se mohlo obrátit proti vám. Někdy i dobře mířená rada, nebo názor se může vymknout. A také ne každý člověk pochopí například váš smysl pro humor. Myslete na to!