Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /web/htdocs1/radyporadycz/home/www/vendor/typo3/phar-stream-wrapper/src/PharStreamWrapper.php on line 479
Vánoční osvětlení – magická atmosféra doma i na zahradě | Drupal Přejít k hlavnímu obsahu
x

Vánoční osvětlení – magická atmosféra doma i na zahradě

Vánoce jsou bezesporu jedním z nejkrásnějších období v roce. První adventní neděle a rozsvícení vánočních stromů na náměstích je za námi a při večerní procházce již v ulicích narazíme na plno svítících andělíčků, řetězů a betlémských hvězd. Domovy jsou rozzářené světly svíček a světýlky v oknech. Ať už si rozvěšené sváteční řetězy užíváte od listopadu do ledna, nebo jen po dobu vánočních svátků, v dnešních Haló radách vám ve spolupráci s odbornicí na osvětlení z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz poradíme, jaké možnosti skrývá sváteční osvětlení. A jistě vás také bude zajímat, jak prosvítit co nejméně peněz…

 

Kam oko dohlédne, tam svítí něco vánočního. Na oknech řetězy a girlandy, na stromku svíčky a svítící ozdoby, na zahradě zas svítící hvězdy a andílci. Možností je nepřeberně a moderní technologie nám dnes nabízí spoustu zajímavých tvarů a řešení, které ozvláštní a zkrášlí vánoční svátky.

 

S LED neprosvítíte jmění

Jednoznačně nejlepší volbou pro vánoční svítící dekorace je osvětlení využívající LED technologii. Jedná se v současnosti o nejspolehlivější druh světelného zdroje, který nabízí zajímavé a netradiční designové možnosti a zároveň má nejnižší spotřebu. Na energetickém vyúčtování tak po svátcích téměř nenajdete stopu. Například pokojový svítící LED stromeček o výšce jeden metr má příkon pouhé 3,6 W, což je asi tak velká spotřeba energie jako LED žárovka do ledničky.

Svítící dekorace v teple domova

K Vánocům neodmyslitelně patří elektrické svíčky na stromeček, pravé svíčky na adventní věnec a nějaký ten světelný řetěz za okno.

Jakým dalším vánočním svítidlem si ale můžeme ozdobit svůj domov? Inspiraci nám nabídla Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz: »LED osvětlení nabízí široké spektrum možností, jak si v domácnosti vykouzlit útulnou atmosféru. Oblíbené jsou samozřejmě klasické světelné řetězy na vánoční stromek, ale čím dál tím rozšířenější jsou i řetězy s masivnějšími svítidly, například svítící kovová srdíčka nebo proutěné koule. Takové řetězy se hodí zejména na sváteční stůl či dekoraci skříněk a poliček. Hitem sezony jsou pak svítící stromečky s umělým zasněžením a svítící figurky andělíčků, sobů a medvídků. Těmi můžete ozdobit nejen domácnost, ale i exteriér.«

Na zahradu jen odolná světla

Při výběru svítidel do exteriéru je potřeba dbát na bezpečnost celého systému, který by měl odolat nepříznivým venkovním vlivům, jako je mráz, sněhová chumelenice nebo silný vítr. Při nákupu vánočních svítidel na fasádu, dveře, okna, balkon či do zahrady tedy nemůžete myslet pouze na vzhled. Každé venkovní svítidlo musí mít odpovídající stupeň krytí.

»Hodnota krytí svítidel se označuje písmeny IP a dvěma číslicemi. První z číslic označuje odolnost před vniknutím cizích těles a druhá před vniknutím vody. Abyste se vyhnuli případným zkratům a dalším nebezpečím, vybírejte do exteriéru svítidla se stupněm krytí minimálně IP 44. Platí pravidlo, že čím je číslo IP vyšší, tím je svítidlo lépe chráněné proti nečistotám, sněhu, ledu a vlhkosti obecně,« radí Zuzana Zicháčková z eSvětlo.cz

Každý renomovaný výrobce vánočních svítidel by měl svůj produkt označit informací o stupni krytí IP. Narazíte však i na levné vánoční dekorace ze supermarketů a tržišť, u kterých na obalu není stupeň krytí uveden. Taková svítidla mohou být nebezpečná a pro venkovní použití je lepší se jim raději vyhýbat.

Venkovní osvětlení je také potřeba důkladně připevnit a ochránit před silnými větrnými poryvy, aby se neuvolnilo a následně se pádem nezkratovalo.

Tipy do vánoční zahrady

Avšak nemusíte se bát, že byste nenašli bezpečná svítidla pro dekoraci svého domu, balkonu či zahrady. Jen je nutné zkontrolovat, abyste vybírali tu správnou hodnotu krytí IP - tedy vyšší než IP 44.

Například venkovní světelné hadice, které se dají proplést zábradlím nebo plotem. Po stromcích, keřích a sloupkových zahradních svítidlech můžete rozvěsit venkovní řetězy. Zkrátka na cokoliv stojacího můžete naaranžovat noční dekoraci, která svátečně rozzáří zahradu a přinese obdiv kolemjdoucích.

Kromě tradičních malých žárovek mohou mít svítidla na řetězu podobu vloček, hvězdiček nebo třeba ledových krápníků. Efektně působí i LED padající sníh.

A i když venku nebude sníh, na vaší zahradě i přesto může stát LED svítící sněhulák nebo také stromeček. Stejně tak si můžete na trávníku pěstovat vlastní stádo zářících sobů a ledních medvídků.

Tip, jak uspořit energii

Skvělou vychytávkou pro to, aby se vánoční osvětlení tolik nepodepsalo na účtu za energie, je časovaný spouštěč do zásuvky. Na trhu jsou dostupné v digitální a analogové verzi. Zapojíte ho do zásuvky a nastavíte si konkrétní hodiny, kdy má vánoční dekorace svítit, přičemž digitální časovač vám poskytne i sofistikovanější možnosti časového plánování, například delší svícení během víkendu a kratší počet hodin přes týden. Některá vánoční svítidla už v sobě dokonce mají časovač zabudovaný. Samy tedy po zapojení svítí třeba šest hodin a poté se na 18 hodin zhasnou. Kdo by totiž potřeboval svítit vánočním řetězem ve čtyři ráno?