Stavíte nebo rekonstruujete? Nebojte se sádrokartonu
Sádrokarton je jako stavební materiál opředen mnoha mýty. Jeho využití ve stavebnictví je ale v současnosti čím dál častější, oblibě se pak těší i mezi laickou veřejností. Sádrokartonové desky koneckonců nejsou na trhu žádnou novinkou, jejich výroba začala již téměř před sto lety ve Spojených státech amerických. Od té doby se vývoj posunul a dnešní sádrokarton je svými vlastnostmi srovnatelný s tradičními materiály, jakými jsou cihly nebo pórobeton. Jaké vlastnosti moderní sádrokarton nabízí a kde všude jej dnes můžeme využít, prozradí Robert Hošek, garant Centra technické podpory společnosti Rigips ze Skupiny Saint-Gobain.
V souvislosti se započetím nové výstavby či rekonstrukce bytu se často hovoří o jarních měsících jako o období, které je pro start těchto stavebních projektů ideální. Většinu procesů ve stavebnictví je skutečně dobré začít na jaře, kdy nám už počasí přeje, nicméně sádrokartonu se toto omezení nemusí týkat – nevadí mu totiž mráz ani déšť. »Jeho velkou výhodou je, že se s ním dá pracovat za jakéhokoliv počasí a roční doby, proto s pracemi můžete začít hned,« uvádí Robert Hošek z Rigipsu. Naopak se dá říci, že právě zima je paradoxně ideálním obdobím pro rekonstrukci interiéru pomocí sádrokartonových desek. »V tomto případě se jedná o takzvanou suchou výstavbu. To znamená, že nemusíte čekat na vyzrávání a schnutí hrubé stavby, jádrové omítky nebo třeba štuků. Pracujete se suchým materiálem,« doplňuje Hošek. Lidé si tak mohou v zimě udělat klidně i novou podlahu – mokré podlahy nesmějí zmrznout, nicméně těm suchých se nic nestane.
Rychlá, snadná a čistá suchá výstavba
Právě metody suché výstavby jsou v dnešní době na vzestupu. Sádrokartonové desky totiž dovolují rychlý postup výstavby, přičemž si stále zachovávají vlastnosti masivní konstrukce. Například pokud si budete chtít vystavět mezibytové a bytové příčky, můžete mít hotovo až dvakrát rychleji než s klasickou cihlou. Pokud tak plánujete rekonstrukci koupelny, bytového jádra nebo celého domu, sádrokartonové desky jsou skvělou volbou. Průměrná rekonstrukce koupelny se vším všudy zabere přibližně 14 dnů, se sádrokartonem je ale hotovo už za týden. »Když máte šikovné řemeslníky, může samotná výstavba jedné příčky zabrat pouhých 24 hodin, od započetí práce až po začátek výmalby,« vysvětluje Hošek. Pokud bychom měli porovnat proces suché výstavby s klasickými materiály, v případě cihly musíme počítat se zděním, zráním malty, první vrstvou omítky, jádrovou omítkou a štukováním. U pórobetonu pak řemeslníky čeká zdění, zrání malty, penetrace a sádrová omítka. Toto všechno u sádrokartonu odpadá. Pouze u jediné věci si možná budete na malou chvíli ťukat na hodinky, a to u zrání tmele. Naštěstí v dnešní době existují rychleschnoucí tmely, které jsou speciálně určené právě pro sádrokartonové desky. Obecně se tak dá říci, že ať již rekonstruujete nebo stavíte cokoliv, se sádrokartonem ušetříte zhruba polovinu času než v případě výstavby s tradičními materiály.
Sádrokarton je lehký, přesto pevný a odolný
Víte, jak jsou těžké cihly? A kolik váží taková sádrokartonová deska? Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale hmotnost stavebního materiálu je při rekonstrukci a výstavbě důležitá. S lehkým materiálem se snadno manipuluje a méně zatěžuje nosnou konstrukci. Zároveň ušetří vaše záda. Sádrokartonové desky jsou oproti cihlám nebo pórobetonu výrazně lehčí. Například deska o rozměrech 1250 x 2000 mm váží pouhých 23,75 kg. Když byste postavili příčku z cihel o velikosti této jedné sádrokartonové desky, zjistíte, že cihelná zídka bude až sedmkrát těžší. »Příjemným bonusem je, že sádrokartonovou příčkou ušetříte místo v interiéru, protože je zároveň tenčí. A každý centimetr se počítá, zvláště v malých prostorech,« doplňuje odborník ze Saint-Gobain. Přes svou lehkost však vykazují vysokou odolnost. Obavy, že při manipulaci s deskou například zakopnete a uděláte do ní díru, tak nehrozí. Ani prorazit rukou se vám sádrokarton jen tak lehce nepodaří. Některé druhy desek mají totiž kvůli jejich použití v bezpečnostních konstrukcích zvýšenou odolnost proti nárazům.
Díky tomu, že některé typy moderních sádrokartonových desek mají opravdu vysokou únosnost, nezáleží, kam se později rozhodnete umístit například police, skříňky nebo obrazy. »Pro instalaci nábytku vám pak postačí obyčejný šroubovák, protože nepotřebujete hmoždinky, ani dopředu něco předvrtávat. Stejně rychle jako díru vyvrtáte, ji pak také opravíte. Jednoduše vruty vyšroubujete a malé dírky přetmelíte,« doporučuje Robert Hošek. Nemusíte tedy dopředu složitě rozmýšlet, kam při instalaci rozmístíte výztuhy pro kotvení, protože vysoce únosný sádrokarton je nepotřebuje. Některé druhy sádrokartonových desek mají dokonce nosnost na jednom vhodně ukotveném bodě až 80 kg, a unesou tak třeba i člověka.
Sádrokarton jako materiál odolný požáru i hluku
Sádrokartonových desek je hned několik druhů, nemůžeme je proto házet do jednoho pytle. Některé obsahují izolaci a samotné složení konstrukce pak napomáhá pohlcovat hluk. Existují i takzvané akustické desky, jimiž se dá docílit neskutečných výsledků. Hádka sousedského páru nebo křik dítěte od vedle vás už tedy nemusí nikdy vyvést z míry.
Protipožární odolnost sádrokartonových konstrukcí je pravidelně testována a certifikována. Speciálně upravené konstrukce dokážou vzdorovat ohni více než 90 minut. »Navíc, a co možná málokdo ví, je, že sádra v sádrokartonových deskách váže množství krystalické vody, díky níž dokážou desky odolávat požáru o něco déle než jiné materiály,« doplňuje Hošek.
Levná, a navíc designová záležitost
Náklady na běžnou cihlovou příčku činí přibližně 830 Kč za m2, na sádrokartonovou jen 590 Kč za m2. Sádrokartonovou příčku postavíte tedy podstatně levněji, a navíc v kratším čase. Řemeslníci se tak mohou přesunout na další práci, nebo odejdou dříve, tudíž vás budou stát méně peněz.
Sádrokartonové příčky můžete v domácnosti využít také jako dekorativní prvek. Taková příčka může mít podobu například nízkého pultu nebo může být vystavěna až do stropu a doplněna otvorem, který nejenže propouští světlo, ale stěnu opticky odlehčuje. Jejich velkou výhodou je, že jsou tenké, a tak nezaberou příliš místa. Suchý proces montáže zaručí rychlý postup výstavby a možnost tvarování, barevného tónování nebo povrchových úprav vám dovolí popustit uzdu vlastní fantazii. Dekorativní příčky jsou populárním, funkčním stavebním prvkem, který se stane i estetickým doplňkem vašeho domova.
S designem se pak pojí také tloušťka materiálu. S tenkým sádrokartonem se dají vykouzlit skutečně jemné a čisté linie ve vašem domě. Pokud bychom se podívali na jednotlivé materiály, tloušťka konstrukce z vápenopískové cihly je přibližně 260 mm, úplně nejsilnější je konstrukce z cihly s tloušťkou 330 mm, naopak nejtenčí je moderní sádrokartonová konstrukce – její tloušťka činní pouhých 170 mm. Nejenom že sádrokarton dobře vypadá, ale navíc také šetří centimetry v prostoru. Jak uzavírá Robert Hošek z divize Rigips, sádrokarton má zkrátka spoustu výhod: »V dnešní době, kdy firmy a řemeslníci řeší nedostatek materiálu v podobě klasických cihel, ale i stavebního skla, izolací či panelů, přichází sádrokarton na řadu. Je ho dostatek, dá se použít ve vlhkých prostorech, do podlah, na podhledy i na rekonstrukce koupelen a kuchyní, navíc se s ním dá pracovat i v zimních měsících.«
Jaké jsou výhody sádrokartonu?
Rychlost výstavby
Hmotnost konstrukcí: menší zatížení stavby a nižší náklady na přepravu materiálu
Akustická účinnost při nižší tloušťce
Mechanická pevnost, odolnost a snadnost kotvení
Bezpečnost proti násilnému vniknutí
Porovnání jednotlivých stavebních materiálů:
MATERIÁL |
TLOUŠŤKA STĚN |
HMOTNOSTI STĚN |
AKUSTICKÁ NEPRŮZVUČNOST |
SPOTŘEBA VODY PŘI PRÁCI |
CELKOVÝ ČAS VÝSTAVBY |
CIHLA AKU
|
330 mm |
370 kg/m2 |
57 dB |
452 l |
59 h |
PÓROBETON (Vápenopískové cihly)
|
260 mm |
540 kg/m2 |
59 dB |
355 l |
54 h |
MODERNÍ SÁDROKARTON
|
170 mm |
64 kg/m2 |
68 dB |
10 l |
21 h |