Přejít k hlavnímu obsahu
x
Lupy a seborea potrápí

Problémy s lupy trpí až polovina populace

Až polovina dospělých Čechů1 trpí nebo někdy trpěla lupy. Jde o problém, který může výrazně znepříjemnit život a není snadné se ho zbavit. Jeho příčiny navíc můžou být různé, proto je důležité zamyslet se nad tím, proč se lupy ve vlasech objevily. Někdy je jejich vznik důsledkem stresu a samy po čase vymizí. V případě mastnější pokožky hlavy ale můžou mít lidé s lupy chronické problémy. V mnoha případech přitom k jejich řešení stačí změnit vlasovou kosmetiku.

Lupy jsou vlastně šupiny nadměrně se odlupující kůže na hlavě. Pokud je pokožka hlavy zdravá, obnovuje se sama. Z nových kožních buněk se stanou buňky zrohovatělé vrstvy a přirozeně se oddělí od pokožky. Tento proces trvá u jedinců se zdravou pokožkou hlavy měsíc a nemůžeme ho pozorovat pouhým okem, protože tyto buňky jsou velmi malé. Naproti tomu u lidí, kteří trpí lupy, se pokožka obnovuje příliš rychle, může to být i jen za několik dní. Potom se oddělují větší části: destičkovité, viditelné lupy.2

Na výskyt lupů má vliv řada faktorů

Pokud jsou lupy nažloutlé a jejich výskyt doprovází svědění hlavy, jedná se o lupy mastné. Pokud lupy padají na ramena a zůstávají na oblečení, jde o lupy suché. Lupy se můžou objevit kdykoliv během života, trpí jimi teenageři i senioři, z hlediska pohlaví jimi ale více trpí muži.3 Někdy se objeví jako následek dlouhodobého stresu, někteří lidé jimi trpí jen v zimě, kdy je kůže přirozeně oslabená. Při chronických problémech s lupy, které trvají i několik let, je vhodné se poradit s lékařem. Lupy totiž můžou ukazovat na větší problém, například lupénku nebo seboroickou dermatitidu.4

Správné mytí vlasů a pokožky hlavy je základ

Prvním krokem při problémech s lupy je samozřejmě úprava životního stylu a pokud možno odstranění příčin stresu, což může být v mnoha případech obtížně proveditelné. Proto se nabízí jednodušší krok, který může od svědění hlavy a lupů pomoct; změnit způsob, jakým si vlasy myjeme. Co se týče mytí vlasů, platí, že nejlepší je zlatá střední cesta. Každodenní mytí vlasům neprospívá, zároveň ale je třeba smývat prach a nečistoty, které se v nich usazují, zejména ve městě. Pravidelné, šetrné mytí vlasů vodou pokojové teploty je nejlepším způsobem, jak zachovat jejich zdraví a zamezit výskyt lupů. Pro zdraví pokožky hlavy je také zásadní důkladně z vlasů vymývat zbytky šamponu, které mohou pokožku hlavy dráždit a vysušovat.

»Lupy jsou velmi rozšířený problém, v některé fázi života jimi trpí až každý druhý dospělý člověk. Pro lidi trpící lupy je důležité používat vhodnou a šetrnou vlasovou kosmetiku, aby se pokožka hlavy ještě víc nedráždila. V případě chronických problémů s lupy je vhodné konzultovat situaci s lékařem,« říká MUDr. Helena Zdobinská Reisingerová, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

 

Dnes už se ví, že vlasům obecně neprospívají silikony a parabeny ve vlasové kosmetice. Pro vysušenou pokožku hlavy i vlasy s lupy jsou ideálním řešením šampony z lékárny, které v posledních letech získávají na čím dál větší popularitě, například šampony s kopřivovým extraktem. Kopřiva obsahuje vitamín C, vitamín B1, karotenoidy, a minerální látky, které vlasy vyživují a kromě pomoci s lupy dokáží zamezit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst.

Seboroická dermatitida a lupy

PŘÍČINY:

Příčina onemocnění není přesně známa. Vždy je doprovázeno nadměrnou tvorbou mazu s následným zvýšeným mazotokem (seboreou), která se projevuje jak na obličeji tak ve vlasech (lupy). Složky mazu jsou velmi dobrým zdrojem živin pro řadu mikroorganizmů, které žijí na povrchu kůže. Ty se o seboroické dermatitidy přemnoží – nejvíce se hovoří o kvasince Pityrosporum ovale. Navíc i některé součásti mazu, především nižší mastné kyseliny, působí dráždivě. Kůže se brání rozvojem zánětlivé reakce, která může být někdy až nadměrně intenzivní. To vede k domněnce, že projevy seboroické dermatitidy jsou částečně způsobeny neadkvátně silnou místní imunitní reakcí s prvky autoimunity.

TYPICKÉ PROJEVY:

liší se dle věku. U kojenců jsou typická žlutavá ložiska s nánosy mastných šupin především ve vlasech a ve velkých záhybech. V tomto období může být seboroická dermatitida zaměněna s atopickou. Seboroická dermatitida však nesvědí a prakticky nemokvá. V dospělosti se seboroická dermatitida vyskytuje především ve vlasech, v obličeji postihuje obočí, víčka a nosolícní rýhy. Hlavním znakem jsou ostře ohraničená ložiska šupin se zarudnutím kůže. Typický je především kombinované postižení – lupy ve vlasech a mastné šupiny na obličeji. Velmi často se i v profesionál í kosmetické praxi stává, že přítomnost šupin u seboroické dermatitidy je odborníky v péči o pleť vyhodnocena jako známka suché pleti a pokožka je ošetřována jako suchá. To vede k dalšímu zhoršení stavu.

TYPICKÝ VĚK:

kojenecké období a dospělí

PŘEVAŽUJÍCÍ POHLAVÍ:

bez rozdílu

RIZIKOVÉ FAKTORY:

Nadměrně promašťují kosmetika, vlhké teplo, dlouhodobý pobyt na slunci, dlouhodobé používání vysušující kosmetiky s vysokým obsahem lihu nebo glycerinu.

LÉČBA:

V léčbě se osvědčují lokálně působící antimikrobuální a protizánětlivé léky. Vhodný jsou některá antibiotika a proti plísním působící léky. V některých případech se používají i kortikosteroidy. Současně se léčí lupy ve vlasech. Moderní léčbu představují látky modulující imunitní reakci jinak než kortikosteroidy. K nim náleží některá imunosupresivní antibiotika. Bližší informace také v centru Syncare.

KOSMETICKÁ PÉČE:

Důležité je vyloučení mastných kosmetických přípravků, kosmetiky s obsahem lihu a vysokých koncentrací glycerinu (nad 10% - např. glycerinová mýdla). Všechny tyto prostředky reaktivně zvyšují tvorbu mazu. Na úvod péče je vhodný Gel při aktivním akné, který obsahuje látku ciklopirox působící přímo na zánětlivý stav kůže. Pro udržení stavu po kosmetickém ošetření séry (sérum adstringentní, sérum pro aknózní pleť), je vhodná doplňující domácí péče SynCare mikroampulárním sérem. Krémy při seboroické dermatitidě velmi šetříme. Vhodné jsou přípravky regulující tvorbu mazu Sebunorm a GlycoRETINAL. Pro přímé potlačení lupů ve vlasech je doporučený Šampon s přísadou proti lupům. Pokožku obličeje myjeme pouze syndety (hydratační šampón, SensiGyn mycí emulze).