Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /web/htdocs1/radyporadycz/home/www/vendor/typo3/phar-stream-wrapper/src/PharStreamWrapper.php on line 479
Příběh o zbohatnutí s nehmotným dědictvím výroby »starožitného« čaje | Drupal Přejít k hlavnímu obsahu
x

Příběh o zbohatnutí s nehmotným dědictvím výroby »starožitného« čaje

Městečko Liubao (Liou-pao) se nachází na západě města Wuzhou (Wu-čou) v čínské Zhuangské (Čuangské) autonomní oblasti Guangxi (Kuang-si). Zdejší známý čaj Liubaocha (Liou-pao-čcha) má historii výroby více než 1500 let. Už od starověku byl prodáván do zahraničí prostřednictvím »starověké námořní čajové stezky« a patří mezi známé čínské čaje prodávané do zahraničí.

Shi Rufei (Š‘ Žu-fej) se narodila v roce 1987 a tato »dívka z Liubao« byla nedávno zvolena zástupkyní 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ). Shi Rufei žije od svého dětství s čajem a už 16 let se zabývá čajem Liubao. Je dědičkou nehmotného dědictví technologie výroby čaje Liubao na úrovni Zhuangské autonomní oblasti Guangxi a také tajemnicí pobočky Komunistické strany Číny (KS Číny) v čajové továrně Heishishan (Chej-š‘-šan) v městečku Liubao ve městě Wuzhou v Zhuangské autonomní oblasti Guangxi.

Dobře vyrábět čaj Liubao, skvěle vyprávět příběhy čaje Liubao a přinášet bohatství pěstitelům čaje, to je její největší touha během jejího funkčního období jako zástupkyně VSLZ.

V 70. letech minulého století byl čaj Liubao ekonomickým produktem, na kterém záviselo živobytí místních lidí, skoro každá rodina měla čajovou zahradu a pěstovala a vyráběla čaj. Dnes se čaj Liubao stal symbolickým produktem s čínským Národním zeměpisným označením, místní vizitkou a také čajem, který bývá nazýván »starožitností, kterou lze pít«.

»Oživená cesta starožitného« čaje, revitalizace, která přináší bohatství pěstitelům čaje

V roce 2004 byl oficiálně zahájen provoz čajové továrny Heishishan, kterou založili rodiče Shi Rufei. Čajová továrna přísně kontrolovala surový materiál a trvala na absolutně ruční výrobě, čímž zajistila přírodní vůni čaje, a obchod byl stále dobrý. Bohužel, o dva roky později zemřel otec Shi Rufei v důsledku nemoci a její matka také trpěla zdravotními problémy. 19letá Shi Rufei se rozhodla vrátit do svého rodného města, aby převzala továrnu a pokračovala ve výrobě čaje Liubao.

Přestože od dětství sbírala čaj a vyráběla čaj se svými rodiči, skutečně systematicky studovala a naučila se výrobní dovednosti čaje až poté, co oficiálně převzala továrnu. Proces učení se tradičním výrobním technikám čaje Liubao je dost dlouhý a náročný. Výroba čaje Liubao zahrnuje 16 procesů, od sběru čerstvých listů, sušení čerstvých listů, změkčování listů až po hnětení, vysušení a stárnutí, přičemž všechny se provádějí ručně a během každého procesu je třeba usilovat o dokonalost. »Tento čaj vyrábíme v propojeném procesu. Suroviny, nadmořská výška, půda, kvalita, počasí, teplota, období atd., to vše způsobuje velmi jemné rozdíly,« řekla Shi Rufei.

Shi Rufei vyrábí čaj v továrně.

Wei Jiequn (Wej Ťie-čchün), matka Shi Rufei, je národní reprezentativní dědička dovedností výroby čaje Liubao, reprezentativní položky národního nehmotného kulturního dědictví. Shi Rufei cestovala se svou matkou na každou čajovou horu a do každé vesnice pod správou městečka Liubao, aby se dozvěděla o vlastnostech půdy, teplotě a vlhkosti v každém slunečním období a o výrobních technikách čaje v každé vesnici. Během sezóny sběru čaje vystoupala s čajovými farmáři do hor, pak doma společně pražila a hnětla čaj a opakovaně procvičovala dovednosti výroby čaje. Díky neutuchajícímu úsilí si Shi Rufei postupně osvojila různé vazby a tradiční techniky výroby čaje Liubao, jako je pěstování, řízení, sběr, výroba, hodnocení, balení, skladování, prodej a další, a stala se odbornicí v tomto oboru. Poté vybudovala novou továrnu a založila značku prostřednictvím jednotné standardní výroby a jednotného balení, díky čemuž byla kvalita ručně vyráběného čaje stabilnější a produkce výrazně vzrostla. Obchod její vlastní čajové továrny vzkvétá, ale Shi Rufei nezapomíná pohánět místní vesničany k rozvoji tohoto odvětví a společnému zbohatnutí.

Shi Rufei učí dovednosti výroby čaje.

V roce 2009, aby se více vesničanů naučilo tradiční techniky výroby čaje Liubao a aby byli vzděláni a rozpoznáni talentovaní lidé pro výrobu čaje Liubao, začala Shi Rufei sestavovat tradiční techniky do učebních materiálů. Každý rok pořádá výuku, aby naučila vesničany Liubao dovednosti výroby čaje, jako je sázení, sběr čaje, správa čajové zahrady a výroba čaje. Dosud bylo proškoleno více než 6000 lidí. Nejenže hledá talenty pro výrobu čaje, ale také poskytuje velké množství pracovních míst pro místní vesničany. 

»Nakupujeme čerstvé čajové lístky od pěstitelů čaje a vedeme je k tomu, aby společně zbohatli. Každý rok kupujeme více než 150 000 kilogramů čerstvých čajových lístků od pěstitelů čaje,« řekla Shi Rufei.

Předtím neměl čaj Liubao jednotný standard, někdy byl čaj vyráběný mnoha vesničany hořký a svíravý a nedal se prodat za dobrou cenu. Po vzdělání se cena čaje u vesničanů zdvojnásobila. V současnosti má čajová továrna Shi Rufei k dispozici prostřednictvím spolupráce s pěstiteli čaje a družstvy čajové zahrady o rozloze 800 hektarů a přinesla bohatství více než 180 rodinám pěstitelů čaje, z nichž 80 rodin tvoří ženy, protože členové jejich rodiny odešli za prací do jiných oblastí. Měsíční příjem z prodeje čaje na obyvatele se zvýšil o více než 1500 jüanů.

»Nehmotné kulturní dědictví« prolomilo blokádu, inovativní způsoby pomáhají pokračování kulturního dědictví

V listopadu 2022 byly »tradiční čínské techniky výroby čaje a související zvyky« zařazeny na seznam reprezentativních děl nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. To velmi potěšilo dědice nehmotného kulturního dědictví, včetně Shi Rufei. Aby více lidí věnovalo pozornost »dovednostem výroby čaje Liubao«, Shi Rufei tvrdě pracovala na zkoušení různých inovativních způsobů, jak »prolomit blokádu« nehmotného kulturního dědictví. Jak umožnit, aby tato »starožitnost, kterou lze pít« žila přítomností a byla oblíbená u současných lidí, to je »prolomení blokády«. »Nehmotné kulturní dědictví technika výroby našeho čaje Liubao je velmi dobrá věc, ale každá dobrá věc, každá dobrá technika, každá dobrá kultura musí být přijata současnými lidmi a musí být ochotni za to zaplatit, na základě toho se může odvětví rozvíjet a kultura může být pokračována a rozvíjena,« řekla Shi Rufei.

Od balení čaje přes chuť čaje až po model prodeje čaje Liubao, Shi Rufei směle inovuje a zdokonaluje na základě trvání na tradičních technikách výroby čaje. Díky skvělému balení a rustikální a jemné chuti už čaj Liubao nevypadá jako spící starožitnost, ale je plný mladistvé vitality. Čaj Liubao je čaj, který lze sbírat po celý rok, a jeho produkce je extrémně vysoká. Aby bylo možné vše co nejlépe využít, objevuje se čaj Liubao také v potravinách, jako jsou různá rychlá občerstvení a zmrzlina. Čaj Liubao lze dokonce nalézt v různých nečekaných produktech, jako jsou pleťové masky a sprchové gely. »Myslím, že integrace čaje Liubao do všech aspektů dnešního života lidí je největším respektem a nejlepším pokračováním této tradiční dovednosti,« řekla Shi Rufei, »náš čaj Liubao by se měl více objevovat u příležitostí, které jsou oblíbené mezi lidmi, aby se o tomto čaji dozvědělo více mladých lidí.«

Čajová zahrada v městečku Liubao ve městě Wuzhou v Zhuangské autonomní oblasti Guangxi.

Od roku 2022 dosáhla celková plocha čajových zahrad v oblasti pod správou města Wuzhou 15 000 hektarů. V roce 2022 přesáhla produkce čaje Liubao v celé oblasti 30 000 tun s celkovou výstupní hodnotou asi 16 miliard jüanů. Více než 200 administrativních vesnic investovalo do výroby čaje Liubao, zaměstnávalo více než 50 000 zaměstnanců a přineslo prospěch asi 240 000 vesničanům, to pokrývá 91 vesnic postižených chudobou a přineslo to prospěch asi 35 000 lidem, kteří se vymanili z chudoby. Výstavba čajových zahrádek umožňuje pěstitelům čaje zvýšení jejich průměrného ročního příjmu o 3 000 jüanů. Zároveň čaj Liubao pokračuje v integraci na mezinárodní trh. V roce 2022 vyvezlo Wuzhou čaj Liubao v celkové hodnotě 7,4178 milionu jüanů.

Sun Benxu (Sun Pen-sü), vedoucí služebního střediska pro rozvoj čajového průmyslu ve Wuzhou, řekl: »Město Wuzhou zavádí model ‚podnik + kolektivní ekonomika + velké domácnosti‘ a postupně tvoří strukturu čajové zahrady pod vedením čajových podniků, s charakterem kolektivní ekonomiky na vesnické úrovni, a s doplňujícími se velkými pěstiteli a běžnými farmáři. Dále bude město Wuzhou pokračovat ve zvyšování uznání čajové značky Wuzhou Liubao na mezinárodním trhu a napomáhat vysoce kvalitnímu rozvoji čajového průmyslu Wuzhou Liubao.«

Shi Rufei, zástupkyně 14. VSLZ na místě dvou zasedání.

Když byla Shi Rufei poprvé zvolena zástupkyní VSLZ, byla nadšená i nervózní: »Mám pocit, že na sebe beru očekávání a důvěru pěstitelů čaje v čajové oblasti Liubao a kolegů v čajovém průmyslu.« Během letošních dvou zasedán se Shi Rufei nejvíce zaměřuje na téma, jak zdědit, chránit a rozvíjet nehmotné kulturní dědictví výrobní techniky čaje Liubao, a jak vybudovat vliv značky čaje Liubao. »Můj návrh na tomto zasedání je především o zvýšení vysoce kvalitního rozvoje čaje Liubao v Guangxi, pomoci v revitalizaci venkova a podpoře vstupu našeho čínského čaje do světa,« řekla Shi Rufei.

»Myslím si, že v budoucnu by náš čaj Liubao měl integrovat primární, sekundární a terciární sféru a vydat se cestou vysoce kvalitního rozvoje.« Když hovořila o budoucím plánování čajového průmyslu Liubao, Shi Rufei řekla: »Jako mladší generace dědiců nehmotného kulturního dědictví je pro nás velmi důležité zdědit dovednosti a je také velmi důležité chránit historii a kulturu čaje Liubao. Jak toto odvětví rozvíjet, jak ho inovovat a rozvíjet, jak do něj integrovat více současných prvků, aby toto prastaré tradiční nehmotné kulturní dědictví žilo v současnosti, myslím si, že to je to, co by měla naše generace dělat.«

(pr)

 

FOTO – CRI