Přejít k hlavnímu obsahu
x

Opravy, očista a vyplňování spár

I když se průběžně věnujete očistě a údržbě obkládaček a spár mezi nimi, čas od času je dobré »přitlačit«, leccos opravit, případně i vyměnit. Výměně prasklých obkládaček a dlaždic se budeme věnovat někdy (kdy, těžko říci) později. Očista a oprava spár mezi nimi je stále aktuální. Už proto, že obkládačky a i dlaždice vyžadují trvalou péči.

Jakmile se na nich usadí mastnota a usazeniny z mýdla a jiné nečistoty, jedinou cestou je důkladné očištění. Nepoužívejte mechanické prostředky, které mohou povrch obkládaček poškodit. Například tekutý písek, byť je sebejemnější. Teplá vody, ocet a saponát většinou stačí. To platí i při rekonstrukci starých spár, kterým chcete vrátit jejich půvab. Nejdříve je zbavte nečistot a usazenin (zbytků mýdla případně i tuků). Při obnově spár není vždy nutné spáry mechanicky čistit (brousit či sekat). Na trhu jsou totiž speciální hmoty a nátěry určené k obnově starých spár, které vám pomohou. Spárovací hmotu po očistě naneste na povrch obkládaček a houbou ji zatlačte do spár.

Důležité je, aby vaše volba spárovací hmoty byla jasná: hmota musí být vodovzdorná. Je tedy zbytečné očištěné spáry doplňovat či dokonce vyplňovat sádrou a jinými savými či nekvalitními spárovacími materiály. Pracovní postup spárování je relativně jednoduchý. Práškovou hmotu smíchejte s vodou podle návodu. Respektujte výrobce! Nadměrným ředěním nic neušetříte, spíše naopak. Odhadnout potřebné množství spárovačky je složité, nezbývá než vsadit na odhad. To platí nejen u nových spár, ale i v případě, že jste se rozhodli spáry vysekat či vybrousit a znovu je vyplnit. Pro spárování potřebujete gumovou (!) stěrku a houbu a to i v případě, že je jen obnovujete.

Připravenou hmotu vtlačte rovnoměrně do spár tak, aby byly zcela vyplněny, »roztáhněte« ji i po ploše obkladu. »Utáhnout« (zamáčknout) ji ve spáře můžete prstem, dávejte však pozor, abyste spárovačku nezamáčkli příliš hluboko. Nechejte spárovací hmotu zavadnout a poté celou plochu setřete vlhkou houbou.

Když už jste se pustili do čištění a obnovy spár, nezapomeňte na utěsnění okrajů van, umyvadel, výlevek a rohových spojů obkladů v koupelnách a sprchových koutech. Použijte k tomu silikonový tmel, nejlépe pak s protiplísňovou úpravou. Silikon zůstává pružný a dobře těsní i při drobných pohybech vybavení. Pokud zjistíte, že silikonové utěsnění je poškozeno, ihned je obnovte. Předejdete tak budoucím problémů s vlhkostí. A také s plísněmi…

Co dělat, když na vyčištění spár mezi obklady a dlažbou už běžné čisticí prostředky nestačí? Možná zvažujete nové přespárování, nebo ještě hledáte další možnosti. Důležité je ale vědět, že znečištění spár lze účinně předcházet. Jak?

Máte v podstatě dvě možnosti: buď nanést novou spárovací hmotu na tu původní, nebo tu starou kompletně odstranit. V prvním případě je to možné jen za předpokladu, že stávající profil (velikost spáry) nám umožní nanést minimálně 2 mm nového materiálu. Jestliže to není možné, odstraňte spárovací cementovou hmotu mezi obklady a vyspáruje prostor znovu.

Když potřebujete spáry vyčistit a nechcete kvůli tomu zvát odborníka, kupte si tzv. obnovovač spár, který je určen k obnovení nebo přebarvení starých, znečištěných a nevzhledných cementových spár mezi obklady a dlažbami. Přípravek je odolný vůči znečištění a vodě, lze ho použít pro stěny i podlahy v interiéru. Obnovovač se dodává v kompletní sadě, obsahující aplikační tubu s houbičkou a speciální houbu s hladkou a drsnou stranou. K dostání je v bílé nebo šedé barvě, ale díky jeho vysoké krycí schopnosti s ním můžete přebarvit i spáry v odlišných barevných odstínech.