Přejít k hlavnímu obsahu
x

Není kašel jako kašel

V době vrcholící chřipkové epidemie a se strašákem koronaviru ve světě může být i pouhé zakašlání pro mnohé velkým strašákem. Ale není kašel, jako kašel. Pravdou je, že pokud doprovází virové či bakteriální onemocnění, je právě kašel jedním z hlavních šiřitelů nemoci. Kašlající člověk by si tedy vždy měl zakrýt ústa. Ne ale rukou, kterou se následně dotýká všeho kolem sebe, ale kapesníkem, či předloktím. Kašel ale doprovází i nemoci, které nejsou infekční. Jak je rozeznat? Lékárníci vám poradí, jaké postupy a přípravky zvolit při samoléčbě jednotlivých typů kašle i kdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Kašel se v našem okolí ozývá v průběhu zimních měsíců častěji než ve zbývajících částech roku. Ač se většinou jedná o průvodní jev běžného nachlazení, v určitých případech může jít o příznak chřipky či jiného vážnějšího onemocnění, jako je černý kašel. »U kašle rozlišujeme jeho různé typy a pacienti by mu tak měli věnovat dostatečnou pozornost. V nejběžnějších případech dokáží pomoct lékárníci nastavením vhodné samoléčby,« říká prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs a dodává: »Pokud kašel přetrvává déle než tři týdny, může se jednat o kašel chronický, který bývá signálem závažnějších onemocnění a je proto na místě navštívit lékaře.« Příčiny kašle totiž mohou být různé, ať už jde o alergie, astma, psychogenní kašel či kašel při srdečním onemocnění nebo ten, který může být způsoben užíváním léků na vysoký krevní tlak.

Léčba se liší podle kašle i pacienta

U dětí i dospělých se nejčastěji vyskytuje kašel akutní, který trvá až tři týdny. Nejčastěji vzniká jako důsledek virové či bakteriální infekce horních cest dýchacích a při jeho léčbě je nutné rozlišovat tzv. suchý a vlhký kašel. »Zatímco při suchém kašli se žádné hleny netvoří, vlhký neboli produktivní kašel je typický tvorbou hlenů, které však nemusí být vždy snadno vykašlávány,« vysvětluje rozdíl viceprezident ČLnK Martin Kopecký s tím, že na oba typy kašle existuje široká škála volně prodejných přípravků bez lékařského předpisu ve formě kapek, sirupů i tablet. »Přípravky tlumící suchý kašel obsahují některou z účinných látek jako je dextrometorfan, butamirát, dropropizin nebo levodropropizin. Přípravky na vlhký kašel usnadňují vykašlávání a obsahují látky jako acetylcystein, erdostein, ambroxol nebo bromhexin,« dodává Kopecký. Aplikační formu je vhodné volit podle toho, kdo léky užívá. Nejpoužívanější jsou sirupy, jež jsou nejvhodnější formou nejen pro děti, ale také pro starší pacienty, kteří mohou mít potíže s dávkováním kapek. Tablety pak vyhovují zejména dospělým s hmotností přes 80 kg.

Pozor na kombinaci léků na kašel!

Suchý dráždivý kašel může sám postupně odeznít nebo se může během pár dní změnit na kašel produktivní. Pokud suchý kašel přechází v záchvaty, nereaguje na tlumení pomocí volně prodejných antitusik a způsobuje až dušnost, je třeba navštívit lékaře.

Pacienti by si při samoléčbě měli dát pozor i na podávání léků tlumících kašel a léků podporujících vykašlávání, jejichž současné užití může zdravotní stav naopak zhoršit. »Pokud užijete lék na vlhký kašel usnadňující vykašlávání zároveň s antitusikem (které kašel tlumí), dojde k nežádoucímu hromadění hlenu v dýchacích cestách. Při samoléčbě je vždy vhodné konzultovat léčebný postup s lékárníkem, který zhodnotí váš zdravotní stav. Například je možné řešit denní potřebu vykašlávání při vlhkém kašli lékem podporujícím vykašlávání a jeho poslední dávku podat kolem páté odpoledne. A na noc, pokud vás kašel obtěžuje, užít naopak lék tlumící kašel,« vysvětluje možné léčebné postupy lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Michaela Bažantová.

Laryngitida – štěkavý noční »strašák«

Dalším typem kašle je laryngitida, která se nejčastěji objevuje u dětí mezi prvním a třetím rokem života. »Pro onemocnění je typické, že dítě jde spát ‚zdravé‘ a v noci se budí záchvatem laryngitidy, který je velmi nepříjemný, stresující pro dítě i rodiče. Projevuje se štěkavým, vysilujícím kašlem, chrapotem a problémy s dýcháním. V dýchacích cestách vzniká otok, který dítě dusí. Jako první pomoc se doporučuje vystavení chladnému vzduchu, který může zmírnit otok a zlepšit dýchání. Velkým pomocníkem může být chladná noc, kdy otevřené okno a teplejší oblečení nebo deka často vyřeší celou situaci. V teplých měsících lze inhalovat chladný vzduch třeba z otevřené lednice. Jedná se ale o nebezpečný stav, a pokud se dítěti chladným vzduchem příliš neuleví a dechové obtíže se zhoršují, je potřeba ihned volat rychlou záchrannou službu,« vysvětluje lékárnice Alexandra Hašková, která je vedoucí projektu ČLnK Lékárnice maminky (https://lekarnice-maminky.cz), jehož cílem je poskytnout rodičům kvalitní zdroj nezávislých informací v oblasti zdraví nejen jejich dětí.

Léčba pomocí rostlinných léčivých přípravků

Vhodnou a prokázanou léčbou vlhkého kašle jsou rostlinné léky s obsahem extraktů z listů břečťanu, nebo jeho kombinace s tymiánem. Dále jsou známé léky s obsahem výtažku z jitrocele, mateřídoušky a tymiánu. Dobrými pomocníky jsou také teplé bylinné čaje s obsahem tymiánu, slézu, proskurníku, jitrocele, lékořice, divizny, lišejníku a dalších. U dráždivého kašle způsobeného podrážděním sliznice hrtanu má smysl kloktání. »Naopak oblíbené větrové bonbony sice zlepšují dýchání, ale nemají léčivé účinky, a navíc mohou být alergizující. Opatrnost je na místě při tzv. ‚mazání na hrudník‘, které je založeno na antiseptickém a desinfekčním účinku silic v masťovém základu. Mnoho silic však způsobuje alergickou reakci nebo jsou jejím spouštěčem, proto není tento postup vyhovující u dětí. Vhodné je také udržování relativně vlhkého vzduchu v místnosti, kterou je potřeba pravidelně intenzivně větrat,« dodává závěrem lékárnice Michaela Bažantová.

Více o lécích proti kašli, kašli u kojenců a batolat a další ověřené informace naleznete na pacientském webu http://www.lekarnickekapky.cz, jež odborně spravuje Česká lékárnická komora.

Prevence a hygiena

Základem prevence je především dlouhodobé přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se, konzumace stravy bohaté na vitaminy a minerály, a v neposlední řadě důraz na hygienu.

První krok v udržování správně hygieny a předcházení nemocem je správná technika mytí rukou. Zní to banálně, ale je to základem prevence přenosu nemocí. Důležitá je přitom i samotná technika mytí. »Nezapomínejte řádně teplou vodou a mýdlem umýt všechny záhyby, konečky prstů i prostor mezi jednotlivými prsty.« dodává Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.

Pokud nemáte možnost si ruce umýt mýdlem, použijte alespoň bezoplachový desinfekční gel, zejména pokud se vyskytujeme ve veřejných prostorách, kde se dotýkáme povrchů či předmětů holou rukou. Bakterie a viry se vyskytují na klikách dveří, madlech, tyčích v městské hromadné dopravě, tlačítkách ve výtahu, na nákupních košících a vozících atd. Po dotyku s nimi použijte vhodný desinfekční gel. Pravidelně desinfikujte desinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte - mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnici. Viry chřipky dokáží přežít na předmětech i více než 24 hodin a nakazit mnoho osob.

Desinfekce je základ

Při výběru desinfekčního gelu se poraďte s lékárníkem. Univerzální »antibakteriální« přípravek v některých případech nestačí.

»Protože neobalené viry jsou odolnější vůči vnějším vlivům než obalené, jsou běžné lihové dezinfekce rukou neúčinné proti některým infekcím. Mezi obalené viry patří například HIV, viry chřipky, hepatitidy B nebo C. Mezi neobalené viry patří například rotaviry, rhinoviry a také virus hepatitidy A,« vysvětluje rozdíly v použití desinfekce viceprezident ČLnK Martin Kopecký.

Více o lécích proti kašli, kašli u kojenců a batolat, prevenci a desinfekci a další ověřené informace naleznete na pacientském webu http://www.lekarnickekapky.cz, jež odborně spravuje Česká lékárnická komora.