Přejít k hlavnímu obsahu
x
O játra je potřeba se starat, jsou velmi důležitá!

Myslete na svá játra

Kdybychom řadili důležitost orgánů podle jejich velikosti, byla by na prvním místě játra. Jsou největším vnitřním orgánem, u zdravých dospělých běžně váží mezi 1,36 a 1,6 kg. A není to náhodou. Hrají totiž klíčovou roli v řadě tělesných funkcí a mají v našem těle mnoho úloh: detoxikují krev, odbourávají škodlivé a nežádoucí látky, produkují žluč na podporu trávení, ukládají některé vitamíny, železo, glukózu a další. Je proto důležité o ně pečovat a sledovatz případné změny, které by mohly detekovat jejich zhoršenou funkci. A nejste-li si jistí svým zdravím, můžete se jednoduše nechat testovat.

Lidská játra jsou doslova kouzelný orgán, který má klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony. Jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny a minerály, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu. Díky tomu všemu může někdy nastat chyba a játra mohou podlehnout nemoci. Přesto je-li nemoc odhalena a napravena včas, mohou se játra jako jediný vnitřní orgán i když jsou poškozené až ze tří čvrtin zcela uzdravit. Játra jako jediný orgán, jsou-li léčena řádně a včas, umějí samy sebe regenerovat. Je ale potřeba jim k tomu dopomoci zdravým životním stylem a někdy i dietou.

Játra v ohrožení

Právě proto, že jsou játra orgánem s mnoha specifickými funkcemi, jsou náchylná k různým poškozením. Některá mohou být relativně snadno léčitelná, jiná jsou závažnější. V obou případech je ale nejdůležitější, aby se na tato poškození přišlo včas. »Vzhledem k důležitosti a zranitelnosti jater je třeba všechny problémy řešit co nejdříve. Pokročilá jaterní onemocnění mají hluboký negativní vliv na kvalitu a často i délku života nemocného. Mezi jaterní onemocnění patří například hepatitida, cirhóza, steatóza neboli ztučnění či nádory,« uvádí doktor Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří. Schopnost jater se znovu zregenerovat je opravdu úžasná, rostoucí zdravá nová tkáň může nahradit tu, která byla poškozena.

Přetížená játra přispívají k mnoha nemocem jako alergie, artritida, astma, chronická únava, deprese, bolesti hlavy a migrény, vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu, hormonová nerovnováha, poruchy imunitního systému, obezita nebo kožní problémy.

Co játrům škodí?

Nepůvodní chemie v jídle - ochucovadla, barviva, konzervanty a další látky, které se v těle chovají jako toxiny. Játra je musí složitě přefiltrovat, a to je zatěžuje.

Mnoho cukru - Rafinovaný cukr a umělá sladidla, ale také mnoho fruktózy najednou (oblíbené smoothie, nebo freshe). Odbourávání cukru játra opět zatěžuje.

Nevhodné tuky - margaríny, ztužené tuky, smažené pokrmy a zvýšený příjem živočišných tuků. Příliš mnoho tuku nutí játra produkovat více žluči. Přichází těžkost, pálení žáhy, v horších případech až žlučníkové záchvaty. Velké škody způsobují jakékoli žluklé oleje nebo plísně.

Alkohol a kouření – Příliš časté větší množství alkoholu může způsobit zjizvení jater, které se již není schopné zregenerovat.

Stres a znečištěné prostředí – V obou případech jsou játra nucena pracovat více, což ztěžuje trávení a jsou následně více zahlcena toxiny.

Jak poznám problém?

Játra mohou uhrozit nejrůznější faktory a způsobit celou řadu onemocnění. Mezi nejčastější onemocnění jater patří alkoholické onemocnění jater, hepatitida, ztučnění jater, cirhóza jater atd. Existuje více než 100 různých onemocnění jater, přičemž každá nemoc má svůj vlastní soubor příznaků. Časné příznaky onemocnění jater se často snadno přehlížejí nebo se mohou zaměňovat s jinými onemocněními. Pokud se ale objeví u pacienta více příznaků současně, je na místě vyhledat lékaře.

A jaké že jsou nejčastější příznaky špatně fungujících jater?

Špatné trávení - Játra hrají důležitou roli při trávení, protože produkují žluč, která pomáhá lépe zpracovat a vstřebat živiny v tenkém střevě. Pokud játra selhávají, mohou se vyvinout trávicí problémy a průjmy. Pokud se žluč netvoří správně, vede to ke vzniku syndromu dráždivého tračníku, k intoleranci tuků, intoleranci alkoholu, nadýmání břicha, zácpě a žlučovým kamenům.

Podrážděný žaludek – lidé, kteří trpí poškozením jater, často zažívají nevolnosti, protože jejich játra mají sníženou schopnost zbavit tělo toxinů. Nevolnost může být způsobena i narušeným metabolismem a změnami v trávení. Pokud trvá delší dobu a nemá jiné vysvětlení, může indikovat špatná játra.

Nechutenství - chybějící apetit, nebo až nechutenství může naznačovat, že tělu se nedostává ve správném množství žluč, a není tedy schopno řádně trávit.

Bolest břicha - Při špatně fungujících játrech lidé často pociťují bolest v pravém horním kvadrantu pod žebry, kde se nachází játra.

Únava a celková slabost - jedním z časných a zjevných příznaků poškození jater je neustálá únava a slabost. Je to důsledek zvýšení toxinů v krvi, která játra nedokážou správně z těla odstranit. Může pomoci detoxikace organismu, odlehčení jídelníčku. Pokud nepomůže, je na čase vyhledat lékaře.

Změny barvy moči - když si myslíte, že pijete dost tekutin, ale stále máte tmavou barvu moči, může to být jeden z časných příznaků poškození jater. Moč tehdy mívá hnědou, jantarovou nebo oranžovou barvu kvůli zvýšené hladině bilirubinu v krvi. Bilirubin je zvýšený, protože se ho játra nedokážou zbavit a vylučují ho ledvinami.

Změny zbarvení stolice - protože se žluč nevytváří v dostatečném množství v důsledku selhávání jater, mění se i barva stolice. Namísto toho, aby byla hnědá, může být světle žlutá, jílovitá nebo šedá.

Zežloutnutí – nemoc jater se často projevuje i žlutým zbarvením kůže, jazyka, prstů a očí. Toto onemocnění vzniká v důsledku zvýšení hladiny bilirubinu v krvi a tělesné tkáni, který se normálně vylučuje žlučí. Bilirubin se tvoří, když se staré červené krvinky rozkládají v játrech. Výsledkem je pak žloutnutí pokožky.

Zadržování tekutin v těle - jedním z prvních příznaků onemocnění jater je zadržování tekutin, zejména v kotnících a nohách.

Vodnaté břicho – křeče v dolní části břicha, stále nafouklé břicho může způsobit voda v břiše. To je jeden z prvních časných příznaků poškození jater. Nejčastěji doprovází například cirhózu jater.

Fleky na kůži a zvýšená svědivost - V důsledku poškození jater se pokožka stává citlivější, často svědí a odlupuje se. Je přecitlivělá na dotek. Můžete také spatřit časté hnědé fleky po těle, zvýšenou tvorbu modřin a zvýšenou viditelnost žil v těle.

Hormonální výkyvy - nesprávně fungující játra způsobují i problémy v hormonální rovnováze. Mužům mohou dokonce narůst prsa. Obě pohlaví také někdy trpí ztrátou libida.

Poškození jater se projevuje tedy různě. A ne všechny příznaky musejí nutně znamenat nemocná játra. »Tyto příznaky onemocnění jater se vztahují k jaterním onemocněním obecně. Ale existuje mnoho specifických onemocnění, která ovlivňují játra, a každé z nich má specifické příznaky. Aby byly případné problémy pokud možno včas zjištěny, je zapotřebí provést jaterní testy,« vysvětluje doktor Petr Podroužek.

Vyšetření je nenáročné a dostupné

Nejrychlejší diagnóza nemoci jater je z krve. »Vyšetřením jaterních testů se snažíme odhalit poškození jaterních buněk, jejich funkce či zhoršený odtok žluči z jater v důsledku akutních a chronických onemocnění jater. Problémy mohou způsobit též viry hepatitidy A, B, C a E. Funkci jater narušují ale i jiné viry – nejčastěji cytomegalovirus a EB virus – nebo chemické faktory, jako jsou např. alkohol ve větších dávkách, organická rozpouštědla či některé léky,« dodává lékař.

Pokud si chcete ověřit, že jsou vaše základní jaterní testy v pořádku, přijďte nalačno, nejezte cca 12 hodin a nekuřte. Je vhodné vypít ¼ litru vody či neslazeného čaje. Laboratorní výsledky si můžete vyzvednout druhý pracovní den po odběru. U vyšetření cytomegaloviru a EB viru lze výsledky vyzvednout za 7 pracovních dní po odběru.

Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Našim klientům se často nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa. Jejich seznam a další informace naleznete na webu www.euclaboratore.cz.

Detoxikace jater pomocí zeleniny a bylinek je vhodná vždy

Jak játrům odlehčit?

S blížícím se jarem je vhodné také přemýšlet o celkové detoxikaci, která v první řadě pomůže právě játrům. Aby mohla játra správně fungovat, vyžadují vysoké množství vitaminů a minerálů. Proto by měla být zelenina na prvním místě. Vhodné jsou především mrkev, řepa a listová zelenina, dále pak česnek, cibule a brokolice, které obsahují síru, která podporuje detoxikační schopnosti jater. Dobrá jsou také lněná semínka a lněný olej, které játrům pomáhají filtrovat nadbytečné hormony. Důležitý je rovněž dostatečný příjem tekutin, tedy alespoň osm sklenic čisté vody. Vodu můžete ochutit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.

Odlehčený jídelníček mohou doplnit i bylinky. Vhodný je například ostropestřec mariánský, který obsahuje silymarin. Ten zabraňuje vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Navíc podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posiluje imunitní systém.

Pampeliška neboli smetanka lékařská je nejlepších bylinka pro játra vůbec. Kořen poskytuje játrům očistnou kůru a posiluje jejich funkci. Mladé listy podporují metabolismus a trávení, proptože stimulují uvolňování žluče z jater a žlučníku. Pampeliška také pomáhá při prevenci žlučových kamenů.

Artyčok zeleninový je nejen chutná zelenina. Listy a kořeny podporují činnost jater, působí detoxikačně, pomáhají regeneraci jater a podporují tvorbu žluči.

Kurkuma nebo také indický šafrán, který je běžnou součástí kari koření, má výborné protizánětlivé účinky a funguje jako účinný antioxidant.