Přejít k hlavnímu obsahu
x

Kdo v tobě přebývá?

»Budko, kdo v tobě přebývá?« Tak tento text kdysi vyryl dlátem do prkna můj vtipný děda, vybarvil ho černou barvou. Přidal i pohyblivou šipku (ta byla červená) a pod ní, na jiném prknu, uvedl jména všech deseti členů rodiny. Přidal i univerzální označení HOST. Písmena vybarvil zeleně. Ano, řeč je o dveřích »kadibudky« umístěné na dvorku. Ta již dávno zmizela, časem ji nahradil, poté co do domu byla zavedena voda, klasický splachovací záchod. Vzpomínka na ni, i dědův fórek, však zůstala…

I když se o tom nerado hovoří, faktem je, že WC patří k důležitým místům každého bytu, ba i chaty či chalupy. Jeho funkce je jasná, netřeba ji komentovat. Občas si zaslouží větší péči, mnohdy i rekonstrukci. Pokud jste se právě pro ni rozhodli, pak jistě víte proč. A my se vám pokusíme se vám poradit jak na to.

Nejjednodušší variantou je výměna WC mísy a splachovače, nejsložitější a nejnáročnější pak kompletní rekonstrukce spojená se stavebními úpravami. Ta však nabízí moderní a velmi praktická řešení, například instalací závěsného stěnového WC.

Výměna klasického stojacího klozetu není složitá. Základní podmínky úspěšné montáže pravděpodobně snadno splníte a zvládne je každý jen trochu zručný kutil. Až na našeho souseda, který nás dva dni po sobě »úspěšně« splašky z WC vyplavil. Uf, byla to opravdu síla. Zapomněl totiž natáhnout na odtok manžetu. Prý mu nikdo neřekl, že se to musí…

Odstranění starého klozetu: Uzavřete přívod vody, obvykle stačí zavřít rohovou armaturu. Vypusťte vodu ze splachovače a demontujte přívodní trubku vody. Odstraňte šrouby, jimiž je klozet k podlaze připevněn. Doporučujeme sejmout i WC sedátko pro snazší manipulaci s klozetem. Ověřte si, zda odtok není připevněn k odpadnímu potrubí tzv. manžetou, nebo jinak s odpadem pevně spojen. Pravděpodobně ano. Proto spojení uvolněte nebo zcela odstraňte. Posledním krokem je odstranění WC mísy. Práce pro silného chlapa.

Je podlaha rovná?  Asi ano, ale raději to zkontrolujte vodováhou. Zvláště v případě, že WC mísa vám používáním praskla. Případné nerovnosti budete sice těžko odstraňovat, ale můžete je vyrovnat například vloženými podložkami. A možná bude nutno položit novou dlažbu. Pokud budete podkládat dlažbu na silnou vrstvu, snadno podlahu srovnáte. Ale jen nemnozí kutilové tento postup ovládají a navíc budete muset čekat i několik dní na to, než dlažba »vyzraje«.  Lepším řešením je položení dlažby na slabou vrstvu (přilepení). To však umožňuje vyrovnání podlahy jen v rozmezí několika milimetrů. Obvykle to stačí. Nezapomeňte dlažbu vyspárovat

Pozor na odtok! Ten může být šikmý, rovný nebo spodní. U nové WC mísy by měl být stejný, jako u té staré. Tedy pokud nehodláte rekonstruovat i odpadní potrubí, což nepředpokládám. WC usaďte na podlahu a ověřte si, zda jeho výtok »bude sedět«v odpadovém potrubí. Poté označte fixem nebo měkkou tužkou v podlaze otvory pro upevnění mísy. Vše raději ověřte i přeměřením.

Uchycení klozetu. Do podlahy vyvrtejte otvory, osaďte je hmoždinkami. Nikdy (!) nevrtejte otvory do podlahy přes otvory WC mísy! Riskujete poškození keramiky. Klozet usaďte a přišroubujte k podlaze. Nezapomeňte na podložky pod hlavu šroubů, abyste při jejich dotahování nepoškodili keramiku. Šrouby dotáhněte až po připojení odtoku na odpadní potrubí a poté, co spodní část WC mísy utěsníte silikonovým tmelem, nejlépe s protiplísňovou úpravou. Tím zabráníte zatékání vody pod klozet. To vše ovšem až poté, co natáhnete manžetu mezi výtok WC a odpadní potrubí. Poté připojte splachovač na rohovou armaturu. Vyplatí se tzv. pancéřovaná hadice (přijde na zhruba 100 Kč). Pusťte vodu a ověřte funkci splachovače.

A nakonec namontujte sedátko. To zvládne opravdu každý…