Přejít k hlavnímu obsahu
x
Konec pracovní smlouvy

Jak zvládnout změnu zaměstnání

Pracovní trh je v posledních měsících pestrý a většina lidí si dokáže najít novou práci, když potřebuje, nebo když si chce zlepšovat svou kariéru. Pokud se i Vám podařilo a máte nové místo, jak odejít ze stávající práce? A jak vydržet dvoumesíční výpovědní lhůtu a na co si dát pozor?

Jednejte férově

Samozřejmě nejlepší a nejférovější je vedení firmy, u které jste dosud pracoval včas říci, že máte zaječí úmysly. Pokud máte dobrého šéfa, jistě to pochopí. Možná Vás nakonec bude přemlouvat a i přidá plat a novou práci si rozmyslíte. Pokud ale bude nepříjemný, ohraďte se. Máte na změnu právo. Ale také povinnost odpracovat dva měsíce výpovědní lhůty.

Výpovědní lhůta

Podle zákoníku práce je výpovědní lhůta dva měsíce. Pokud odejdete na dohodu, můžete odejít ihned. Ihned také můžete odejít, pokud máte současné zaměstnání na dobu určitou. Pak ke dni skončení platnosti smlouvy můžete odejít bez dalšího papírování. I tak ale dejte vědět včas, že o prodlužování smlouvy nebudete stát.

Většinou je ale potřeba dokončit práci a dát firmě čas, aby si za Vás někoho našla. A případně i dotyčného zaučit. Pokud Vás firma bude zdržovat a nebude chtít připravit smlouvu o ukončení pracovního poměru, připravte si jej sami. Buďte cílevědomí, ale slušní.  

Kam jdeš?

Pravděpodobně vám bude také šéf a kolegové klást nejrůznější všetečné otázky. Kam přestupujete? Proč? Za kolik? Co he tam lepší?

Záleží na vašem rozhodnutí, jestli jim prozradíte, kde bude vaše nové působiště. Většinou své kolegy znáte a víte, co od nich můžete čekat. Pokud máte pochybnosti o čestnosti jejich zájmu, raději mlčte, či mlžte. Pro sebe si informace nechte i v případě, že odcházíte ke konkurenci. To by nemuselo dělat dobře. A pozor, jestli jste v minulé pracovní smlouvě neměli něco o zákazu spolupráce s konkurencí! Některé firmy si to hlídají a mohly by dělat problémy!

Výpovědní dobu určitě dodržte

Udržet si motivaci a vysoké pracovní tempo, když za pár dní odcházíte, je těžké. Někdy o to víc, když jste odešli kvůli mizerným platovým podmínkám nebo špatným mezilidským vztahům. Přesto je důležité vytrvat.

Pokud byste začali svou práci odbývat, stále vám může ještě šéf napsat špatný posudek, nebo o vašich (ne)kvalitách informovat budoucího zaměstnavatele. Proto je důležité nepolevovat.

Horší variantou může být, že půjdete na neschopenku. V tom případě ale přijdete o peníze. Pak je na vás, zda jsou menší plat vynahradí klid na duši.

Nová práce jako motivace

Většinou stačí zatnout zuby a upnout se k vidině nové práce. Zkuste si dny v práci zkrátit čerpáním dovolené, pokud na ni máte nárok. V případě, že by vám zaměstnavatel čerpání nedovolil, musí vám ji proplatit. Peníze za nevybranou dovolenou vám dorazí společně s poslední výplatou.

Neberte výpovědní lhůtu jako nutné zlo, ale jako příležitost, jak dokončit rozdělanou práci a důstojně ukončit jednu kapitolu svého pracovního života:

. dokončete všechny rozdělané úkoly

. předejte kolegům důležité dokumenty a kontakty

. zasvěťte kolegu, který vás může zastoupit, do svých povinností

. poděkujte kolegům za spolupráci

. rozlučte se v dobrém