Jak zabavit děti chytře a levně?
Jak každý ví, děti nejlépe zabaví hračky. Jenže hračkářský průmysl je prakticky opět jen továrna na peníze. Je ale nutné všechny oblíbené hračky dětem kupovat? Opravdu potřebují průmyslové produkty pro zábavu? Dříve dětem ke hraní vystačily polínka u kamen, písek na dvorku, a kousek těsta od maminky. Zkuste děti zabavit podobně i dnes! Kdo má děti, ví, kolik stojí třeba taková nemastná modelovací hmota. Od jisté značky můžete koupit spousty kelímků různých barev a k tomu spousty plastových udělátek, ovšem za nemalé peníze. Úplně stejnou modelovací hmotu si ale snadno můžete vyrobit i doma! Za pětinu ceny! A to je jen jeden z mnoha nápadů, kterým můžete chytře a levně zabavit své děti.
I dětští psychologové a pedagogové říkají, že nejlepší hračky pro děti jsou ty, které rozvíjejí dětskou představivost, zručnost, motoriku, a to vše hravou a nenásilnou formou. Panenky, vojáčci, a nejrůznější sběratelské edice malých »zvířátek a jiných nesmyslů« mohou být pro děti sice velmi lákavé, ale nejen že stojí nemalé peníze, ale dítěti při jeho rozvoji toho moc nenabídnou. Podle toho také tyto hračky dopadají. Dítě je z nich nadšené pár dnů, možná týdnů, ale jak přestanou být »módní«, letí takové hračky někam do kouta, krabice. Takové hračky se úpak v dětském pokojíku hromadí. Jak varují psychologové, příliš mnoho hraček nevede ke štěstí dítěte. Ba naopak! Příliš mnoho hraček snadno vytvoří chaos. Ten děti dostává do stresu – a tedy daleko od hravého nastavení.
Přitom existuje spousta jiných alternativ, které zabaví dítě stejně, ne-li více. Vždyť vzpomeňte si, jak jste se bavívali vy, dnes již dávno dospělí, v dobách když ještě hračkářství nepraskaly ve švech přeplněné plastovými nesmysly.
Hračky našich babiček
I dnes, když dorazím s dětmi k babičce, kde mají na hraní nějaké ty plyšáky a panenky, najdu je vždy spolehlivě na zemi u starých kamenných kostek a dřevěných prkýnek. Děda kdysi přivezl z chaty odřezky z prkýnek, které jemně obrousil. Tím vzniklo několik »kostek«. Základ pro domečky, garáže, stáje, zvířátka a nejrůznější dobrodružství, která se v tomto malém dřevěném světě mohou odehrávat. Stejně, jak se dříve bavívaly děti, se tak velmi rády baví děti i dnes. A proč je ty dřevěné kostky tak lákají, když ani nejsou nalakované, barevné, lesklé? Protože jim dávají prostor pro fantazii.
Moderní trendy jsou spíše opačným směrem. V každé druhé reklamě na nějakou tu hračku slyšíte, jak právě tato chodící, mluvící, svítící hračka právě nejlépe ovlivňuje vývoj vašeho dítěte. Jenže opak je pravdou. Hraní si s takto dokonalou hračkou se většinou po několika minutách pouze omezuje na mačkání tlačítek, aby »to něco dělalo«. A to žádné dítě dlouho nebaví. Reklamy také často říkají, že právě tuto hračku si vaše dítě zamiluje! Jenže jak může milovat něco, co ho nebaví?
Rozpoutejte fantazii!
Aby hračky dítě bavily, je potřeba, aby je nutily přemýšlet, vymýšlet a něco tvořit. A tvořením nemyslíme jen vyrábět určité výrobky, ale také imaginární světy a velká dobrodružství, které v tomto světě mohou zažívat jen děti. A z čeho takový svět vyrobit? Dříve i dnes k tomu stačilo třeba pískoviště. Jenže když je venku zima a bláto, chtějí děti tvořit, budovat a patlat doma. K tomu se třeba báječně hodí modelovací hmota, hezky česky modelína.
Takovou modelovací hmotu, stejnou, jako koupíte v obchodě, můžete dětem velmi snadno připravit i doma. Její výroba nezabere víc, jak deset minut a děti zabaví na hodiny (vyzkoušeno!). Hmota má navíc opravdu vlastnosti té kupované – nelepí, na vzduchu schne, ale až po delší době, při dobrém skladování (v neprodyšném obalu) vydrží měsíce, a její drobné kousky, které děti nechtěně zadupají do podlahy, nebo koberce snadno odstraníte vysavačem, případně kartáčem.
A co na tento modelovací zázrak budete potřebovat?
Fantastická domácí modelína:
* 300 ml vody
* 2 lžíce octa
* 1 lžíce oleje
* potravinářské barvivo
* příp. vonné esence
- tekuté ingredience smíchat v nádobě
* 150g hladké mouky (lze i polohrubé)
* 75g soli
Nejprve smícháte všechny tekuté přísady, tedy vodu, potravinářské barvivo, ocet a olej. Pak si na plotnu připravte velkou teflonovou pánev, ideálně wok-pánev, nebo hrnec. Teflon, nebo jiný nepřilnavý povrch je u tohoto receptu velmi důležitý! Do této nádoby dejte mouku se solí a zalijte vodou, ve které jste rozmíchali ostatní suroviny. Můžete ještě kápnout vonné esence, hmota pak příjemně voní. Vařte na středním plameni a stále míchejte. Nejdříve vznikne hrudkovitá řídká kaše, ale nelekejte se a stále odmíchávejte ode dna. Po cca 2 minutách se hmota začne lepit k sobě.
Nepřestávejte míchat, dělejte to tak dlouho, jak to jen půjde... Ke konci vám vznikne velká koule, kterou téměř nepůjde manipulovat, ale snažte se ji stále otáčet v pánvi a prohřívat. Je nutné, aby se mouka dobře propařila (cca tři minuty), hmota poté nebude lepit.
Odstavte nádobu od tepla a nechte vychladnout. Poté promněte a dejte buď rovnou dětem na hraní, nebo do plastové nádoby s víkem do chladu. Pokud si dítě nehraje, je dobré dávat hmotu do ledničky, déle vydrží.
Nádobí použité na výrobu modelíny můžete i nadále používat po omytí k přípravě jídel, na výrobu není použito nic, co by se běžně v kuchyni nepoužívalo. Hmota je slaná a kyselá, dětem většinou nechutná, ale i když ji ochutnají, nic nehrozí.
Barevný svět
Vedle modelíny si doma můžete vyrobit i další zábavné světy. Když vám zbudou potravinářské barvy, zkuste třeba obarvit těstoviny. Z takových korálků pak děti mohou kouzlit nejen šperky, ale třeba lepit na papír celé světy.
Hravá domácí křída:
* temperové barvy
* sádra
* voda
* papírové trubky - buď můžete použít trubky například od alobalu, potravinové fólie, nebo použít ruličky od toaletního papíru, ty rozstříhnout na dvě poloviny a z každé slepit užší ruličku
* voskový papír
* plastové sáčky
* papírovou pásku nebo izolepu
A nemáte-li potravinářské barvy, zkuste domácí křídy. Na ty stačí tempery, nebo hodně husté vodovky, klidně nějaké zbytky. A co na domácí křídy budete ještě potřebovat? Sádru, vodu, papírové trubky-buď můžete použít trubky například od alobalu, potravinové fólie, nebo použít ruličky od toaletního papíru, ty rozstříhnout na dvě poloviny a z každé slepit užší ruličku. Dále budete ještě potřebovat voskový papír (pečící), plastové sáčky, nebo plastové lžičky a papírovou pásku nebo izolepu.
Postup je vcelku jednoduchý. Každou trubičku z jedné strany zalepte, aby následně sádra nevytékala. Pokud používáte trubičky od alobalu/fólie/pečícího papíru, rozstřihnete je předtím na kratší úseky. Trubičky vyložte pečícím papírem. Smíchejte 2-3 lžíce tempery s 1/2 hrnkem vody a 3/4 hrnku sádry (či se přizpůsobte návodu na sáčku sádry). Směs přendejte do plastového sáčku, odstřihněte roh a směs vmáčkněte do roličky. Nebo směs napěchujte do trubičky pomocí plastové lžičky a sklepejte, abyste uvolnili bublinky. Nechte uschnout alespoň 12 hodin, odstraňte roličku a kreslete.
Možná si tentokrát řeknete, proč vyrábět křídy, když je můžu za pár korun koupit v krámě? Třeba proto, že si můžete vyrobit množství i barvy čistě podle libosti, ale hlavně můžete děti zapojit do jejich výroby. Navíc je to skvělé řešení třeba na chaty a chalupy, kde je to do krámu daleko, ale kde v dílně kousek sádry vždy najdete.
Běhej, skákej, přemýšlej
Hry s hračkami či tvořením ale nejsou to jediné, jak děti zabavit. Vedle těchto »manipulativních her« existují ještě dva základní, neméně důležité typy hry: motorická hra (všeliké poskoky, balancování, točení hlavou atd.) a sociální hra – hra »na něco«, vhodná do kolektivu. Co tyto hry rozvíjejí, je zřejmé již z jejich názvu.
Poslední dobou ale mají rodiče často tendenci manipulativní hru preferovat a zbylé dva typy naopak upozaďovat. Důvodů je mnoho – neznalost, nedostatek času, nebo nápadů, nedostatek přátel (děti nechodí tak často do kolektivu).
I tady se ale mohou rodiče zapojit. Nebo jít dětem příkladem. Vyrazit ven na hřiště, nebo do parku a zahrát si třeba opičí dráhu, na babu, nebo na schovávanou. Mimochodem na schovávanou se velmi dobře hraje i doma. A co třeba hru na detektivy?
Každý jistě zná, nebo alespoň slyšel o »únikové hře« pro děti od šesti let. Tyto hry, původně pro dospělé, spočívají v tom, že je vyrobena místnost podobající se třeba kanceláři. Do té jsou zavřeni účastníci hry, a ti mají pomocí několika na sobě navazujících indicií poschovávaných po místnosti najít klíč a dostat se ven ve stanoveném čase. I tyto hry stojí nemalé peníze. Přitom jde o to, vymyslet několik »schovek« a chytře je popsat na lístečky. To přeci zvládne každý!
Zkuste dětem tedy sami vymyslet bojovku, hru »najdi poklad«, a v pokoji, nebo venku v zahradě či parku vymyslet a poschovávat pár lístků s indiciemi. Když na konec hry schováte poklad v podobě balíčku oblíbených sladkostí, budou děti určitě nadšené. Zapojí mysl, tělo, v týmu se naučí vyjednávat, spolupracovat a nakonec se příjemně unaví. A o to přeci jde :) .
(red)