Přejít k hlavnímu obsahu
x
Krize středního věku

Jak ustát krizi středního věku

Na krizi středního věku bylo napsáno mnoho vtipů, kdo ji ovšem prožívá, tomu moc do smíchu není. U mužů se podle posměváčků krize projevuje tím, že si pořídí rychlé auto, mladou milenku a celkově ukazuje neochotu připustit si, že už není nejmladší. Jenže i když se tento pojem nejčastěji skloňuje právě v mužském rodě, nejde zdaleka jen o ně. Potýkají se s ní i ženy, nicméně u nich se obvykle projevuje jinak. Krizové období to ale zajisté je. Jaké jsou spouštěče, jak se projevuje a jak se s ním vypořádat?

Krize středního věku je označení pro psychologickou krizi, která přichází právě ve středním věku, obvykle mezi 45. a 65. rokem života. Právě toto období je plné životních změn, děti odcházejí z domova, začínají se objevovat různé neduhy a nemoci, musíme se vyrovnat se smrtí rodičů či s faktem, že si už nestihneme pořídit vlastní děti.

Tato krize zkrátka bývá způsobena událostmi, které souvisejí se zvyšujícím se věkem. Lidé si začínají uvědomovat vlastní smrtelnost a ohlížejí se za svým životem.

Strach, lítost i deprese

Nejčastěji se projevuje tím, že lidé začnou pociťovat úzkosti z nedostatku životních úspěchů, a strach z toho, že už si nesplní své sny. Přichází také stres, protože už z nejrůznějších důvodů nezvládají tolik denních aktivit, jako dříve. To může vyvolat nejen lítostné stavy, ale i deprese. Krize středního věku se také mnohdy projevuje až přehnanou touhou po zachování mladistvosti, radikálními změnami životního stylu či snahou změnit minulá rozhodnutí a události. U mužů trvá krize středního věku přibližně 3 až 10 let, ženy ji prožívají průměrně 2 až 5 let.

Rozhodně ale neplatí, že si touto krizí musí projít každý.

Nejčastější spouštěče

Krizi středního věku může vyvolat i samotný fakt, že stárneme. Většinou jde o kombinaci stárnutí se změnami a problémy, které ho doprovázejí. Mohou se týkat práce, stárnutí nebo smrti rodičů, partnerských vztahů, dospívání dětí, případně bezdětnosti, hormonálních výkyvů způsobených menopauzou či fyzických změn spojených se stárnutím.

Stárnutí a vzhled

Zatímco starší muži si věkem hlavu nelámou, často se zkušenostmi a svým postavením mají i charisma, ženy většinou špatně snášejí fakt, že prostě stárnou. A to za jakéhokoliv společenského postavení. Lpějí na tom, že šediny nejsou sexy a vrásky jim nesluší.

Trápit se nad vzhledem ale není nutné, dnešní doba přináší spoustu možností, jak situaci zlepšit. S šedinami zatočí kadeřník, vrásky vyhladí krémy. Potřeba je jen smířit se s tím, že veškerá péče bude spolu s věkem náročnější a také nákladnější.

Na druhou stranu i vrásky jsou symbolem toho, co jsme si zažili a ukazují, že máme svou hodnotu, své zkušenosti a snad i rozumovou vyzrálost. Není potřeba se za věk stydět. Zvlášť když ho umíme prodat jako přednost.

Syndrom prázdného hnízda

S tímto problémem se musí dřív nebo později vypořádat každý rodič. Syndrom prázdného hnízda je pocit zklamání a opuštěnosti rodičů potom, co se děti osamostatní a opustí rodinu. Dříve nic takového téměř neexistovalo, péče o děti plynule přecházela v péči o vnoučata. Dnes ale lidé zakládají rodinu ve vyšším věku, a tak se jejich rodičům může zdát, že se snad vnoučat ani nedočkají.

Pro některé rodiče je právě odchod dětí z domova dobrou příležitostí k tomu, aby se začali věnovat jen sami sobě. Jiní mohou nést fakt, že přišli o možnost pečovat o své nejbližší těžce a volný čas nedokážou vyplnit. Je důležité si uvědomit, že udělali vše správně a čas, který jim zbývá je jen a jen jejich. Vždyť na světě je spousta aktivit, míst, či příležitostí, kterých se lze chopit.

Menopauza

Tento problém samozřejmě trápí ženy, ale i muži by měli vědět, o co jde a co je se ženami v menopauze čeká. Menopauza představuje milník, který je náročný nejen fyzicky, ale také psychicky. Pro ženy má nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, výkyvy nálad nebo třeba problémy se spánkem. Mnohdy přicházejí i fyzické změny, změna postavy, nárůst hmotnosti.

Ve spojení s krizí středního věku jde ale hlavně o ztrátu plodnosti. Pro ženy může být těžké vyrovnat se s faktem, že už si (další) děti nepořídí. I když je třeba ani neplánovaly.

Ale i zde je spousta možností, jak nepříjemný stav řešit. Dobrý ženský lékař umí poradit a případně předepsat podpůrnou léčbu tak, aby byly fyzické projevy pro ženu co nejsnesitelnější. Po psychické stránce zase pomůže najít si nové příležitosti a cíle, které dají životu bez možnosti (nebezpečí) početí nový rozměr. A s tím mohou pomoci muži, partneři.

Práce bez perspektivy

Po letech v zaměstnání může být náročné rozvířit stojaté vody. »Je ještě kam kariérně růst? Má moje práce vůbec nějaký smysl? Čeho ještě můžu dosáhnout?«

Tyto otázky mohou přicházet s věkem a pocitem, že ač už tělo ení nejmladší, odchod do důchodu je pořád ještě daleko. Navíc v dnešní vypjaté době, kdy kvůli neustupující pandemii člověk neví, jak se bude situace v jeho zaměstnání, či v oboru dále vyvíjet.

Takové otázky mohou vyvolat změnu v chování, zejména u žen, které nechtějí jen odevzdaně čekat na důchod. I mnozí muži, kteří si nechtějí připustit věk, mohou najednou nechávat snazší průchod egu a přehnaným ambicím. Je potřeba jednat rozumně a s rozvahou. Třeba je dobrý čas na nové kroky, ale vždy až po řádném probrání všech plusů i mínusů.

Sendvičová generace

O tomto problému se moc nemluví, přesto je velmi palčivý. Potýkají se jím mnozí, kteří čelí situaci, kdy musí pečovat o své rodiče. Zároveň ale chtějí být při ruce dětem anebo si užít vnoučat. Do toho všeho stále pracují a důchod je zatím v nedohlednu. Je toho přeci jenom trochu moc, sil spolu s věkem ubývá, povinnosti se ale kupí.

V této situaci nejlépe pomůže zapojení širší rodiny. Jak o pomoc s rodiči, tak o pomoc s dětmi. A důsledné plánování. A hlavně nezapomínat na sebe. I do nutných denních plánů je potřeba zahrnout čas na odpočinek, relaxaci a oblíbené příjemné zážitky.

Pokud máte pocit, že péči o své staré rodiče nezvládáte, zamyslete se nad možností docházení zdravotní služby do domu na objednání lékaře, či na pomoc od asistenčních služeb pro seniory. Vám se uleví a nový vyškolený člověk bude přínosem i rozptýlením i pro vaše rodiče.

Jak ženy prožívají krizi středního věku

Ženy na krizi středního věku reagují nejčastěji pomyslným útěkem, nebo bojem. Plastické operace, dramatické změny účesu či stylu oblékaní, pozdní těhotenství, nový životní styl či diety. Odhodlání a stále nové cíle. Takto může vypadat boj s vlastním stárnutím.

Na druhé straně je »útěk«, uzavření se do sebe a odmítnutí přiznat si stárnutí a změny, které probíhají. Tady je ale třeba dát pozor! Z apatie a uzavření se sama do sebe můžete lehce sklouznout k lítostným stavům, úzkostem i depresím.

Jak z toho ven?

Mluvte o svých pocitech - Vždy je dobré mít někoho, s kým si o svých pocitech a náladách můžete promluvit. Rodinu, pro ženy kamarádky, případně odborníky, kteří vám svým nezaujatým pohledem mohou nejlépe poradit. To není ostuda, ale vyzrálý krok, svěřit se odborníkům, mám-li pocit, že sám nevím jistě kudy kam. Každopádně je důležité, nebýt sám se svými strachy. Věk je přirozená věc. Pro ženy se například menopauza dá řešit, děti vše zvládnou i bez vás, i v práci jistě víte, co umíte a tak přichází čas, kdy už znáte svou cenu. A na druhou stranu se otevírají nové možnosti světa, který nebudou omezovat problémy mladých.

Plánujte realisticky - S chladnou hlavou se zamyslete nad tím, čeho chcete v životě dosáhnout a co chcete změnit. Plánujte tak, aby byly vaše cíle realistické. Nezabývejte se jen krátkodobými cíli a přemýšlejte i nad trvalejšími změnami. Rozhodně nemusí jít o drastické změny, třeba přijdete na to, že jste se svým životem vlastně spokojení a trápí vás problémy, které nejsou tak důležité.

Změňte úhel pohledu - Je třeba si uvědomit, že toho máte ještě hodně před sebou. Život sice utíká, ale nesprintuje. Střední věk má své mouchy, ale také výhody.

Važte si vlastních úspěchů - Ne každý úspěch je vidět a dokonce vás za něj nemusí ani nikdo nahlas chválit. Pochvalte se sama! Pro někoho je úspěch povýšení v práci, pro jiného jeho rodina, krásná zahrada, sportovní výkon, okruh přátel. Možná, že některé věci, které byste mohla považovat za úspěch, berete jako samozřejmost.

Zapomeňte na staré chyby - Co bylo, bylo. Nikdo z nás není dokonalý a každý dělá chyby. Stále se nevracejte k tomu, co se vám zrovna nepovedlo a posuňte se dál.

Náznakem, že právě vás přepadla krize středního věku, může být i pocit, že ty nejlepší roky života už máte dávno za sebou. Mládí už vám sice nikdo nevrátí, ale život rozhodně nekončí v padesáti. Ještě toho máte spoustu před sebou. Užívejte si života a pečujte o sebe tak, abyste mohli naplnit všechny své cíle a plány.

Dodržujte správnou životosprávu

Samozřejmě důležitá je i správná životospráva. Pokud trpíte únavou či vám chybí energie, vyzkoušejte například léčivé účinky kotvičníku zemního. Kotvičník zemní je bylinkou oblíbenou ženami i muži. Obsahuje látky, které tělu pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu, a dokáže nás nabudit. Podporuje imunitu i dobrou psychickou kondici, zvyšuje libido, dodává tělu energii, snižuje krevní tlak i cholesterol. »Pole jeho působení je opravdu široké. Je doporučován ženám, které trápí únava, nespavost, přibírání na váze, deprese, snížený zájem o sex, osteoporóza, nepravidelná menstruace, ztráta vlasů, úzkost i neschopnost dosáhnout orgasmu,« vyjmenovává David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS. Kotvičník naleznete například v doplňku stravy značky FEMINUS, kde je obsažen vysoce kvalitní práškový extrakt z již zmiňované rostliny.

TIP: Doplněk stravy Feminus

Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc. Viz odkaz: www.feminus.cz.