Přejít k hlavnímu obsahu
x

Jak uklízely babičky

V našich novinách pravidelně píšeme o babských radách, které nejednou připomínaly kouzla obyčejných domácích surovin vhodných k úklidu. Přesto není nikdy na škodu si je připomenout. Zvláště teď v době předvánočního shonu. Pár běžných surovin vám dokáže nejen pomoci při čištění, ale zároveň ušetří čas, životní prostředí i vaší peněženku.

Ocet

Obyčejný kvasný 8% ocet je nejzákladnější a nejpraktičtější surovinou vhodnou k běžnému úklidu. Vyčistí mastné skvrny, nánosy od mýdla a vodní kámen. Destilovaný ocet vytváří prostředí, které zabraňuje množení plísní a některých druhů bakterií, jako jsou třeba E. coli a salmonela. Naředěný (půl šálku octa do kýble s vodou) můžete použít na mytí podlahy, otírání prachu, kuchyňské linky i koupelny. Takový roztok krásně rozzáří i sváteční nádobí a sklo. Jen pozor, nevhodné na mramor a přírodní dřevo.

Trápí vás plíseň na zdech? Nastříkejte ocet přímo na plíseň, po patnácti minutách smyjte a nechte pořádně vyschnout.

Ideální prostředek na čištění oken získáte smícháním čtvrt šálku octa, dvou šálků vody a trochou tekutého mýdla.

A nebojte se použít ocet i jako aviváž při praní! Zjemňuje, voní jemnou čistotou a desinfikuje!

Jedlá soda

Dalším obyčejným, ale silným prostředkem vhodným i k úklidu je jedlá soda bikarbona. Má mnoho možností použití jak v kuchyni, v koupelně nebo při praní prádla. Soda funguje také jako spolehlivý pohlcovač pachů. Pasta z jedlé sody (5 lžic sody rozmícháte v pěti lžících vody) je univerzálním čisticím prostředkem, který si poradí i se zažranou, připálenou a mastnou špínou v kuchyni.

Suchá soda rozzáří i čalouněný nábytek, či koberce. Nasypejte ji přímo na koberec nebo čalouněné křeslo, nechte hodinu působit a poté vysajte.

Soda také skvěle rozzáří bílé prádlo. Stačí přidat půl hrnku při běžném praní.

Multifunkční čistící přípravek získáte rozmícháním půl šálku octa a čtvrt šálku jedlé sody ve dvou litrech vody. Nalijte do lahve s rozprašovačem a používejte dle běžných zvyklostí pro čištění běžných omyvatelných ploch.

Sůl

Sůl funguje jako přírodní abrazivum, a spolehlivě tak nahradí čistící písek. Pomůže odstranit silně zažranou špínu. Dá se použít i pro umytí nádob, do kterých se nedostanete s houbičkou. Do váz, lahví a podobně stačí přidat hrst soli (hrubozrnná je nejideálnější), trochu horké vody a důkladně protřepat. Sůl uvolní usazené nečistoty téměř bez práce.

Sůl je také čistič vhodný na dřevěné police a stoly. Mastné skvrny posypejte solí, nechte hodinu působit a pak sůl odstraňte.

Citron

Kyselina v citronové šťávě si snadno poradí se špínou i rezem, navíc má antibakteriální, dezinfekční účinky a dokáže provonět celý byt. Citronová šťáva je zvláště účinná, když se namíchá se solí. Dá se použít podobně jako ocet. Má ale i další možnosti použití. Půlka citronu provoní lednici, nebo myčku před jejím zapnutím.

Citrón vám ale také pomůže ke kráse! Když zaryjete nehty do dužiny půlky citrónu a necháte šťávu chvíli působit, budete je mít čisté a hezky bílé.

Kuchyňské oleje

I rostlinné oleje využijete při vaření, ale také při úklidu. Olivové a slunečnicové oleje rozpouští špínu, poradí si se škrábanci a hydratují zestárlé nebo sluncem vysušené dřevěné povrchy. Leštěnku na dřevěný nábytek si vyrobíte snadno smícháním dvou šálků olivového oleje se šťávou z jednoho citronu. Vhodné i na ratanový nábytek. S kapkou oleje také naleštíte nerezové plochy, nebo kůži a koženku.