Přejít k hlavnímu obsahu
x

Jak si poradit s novým DVB-T2 signálem?

Mnozí televizní diváci se již setkali s tím, že jejich televize nevysílá programy České televize či Český rozhlas. I když byla veřejnost na přechod na nový digitální televizní signál dlouho připravována, na většině území České republiky se bude vypínat stávající signál v následujícím půlroce. Jak zůstat stále »v obraze«? Možností je několik, jen je potřeba vybrat si pro sebe tu nejvhodnější.

Nástup DVB-T2 znamená po osmi letech další výdaje pro domácnosti.

Televizní vysílání má za sebou v České republice více než 60 let historie, během nichž se diváci dočkali řady technických novinek. Některé téměř nezaznamenali, jiné - jako třeba zavedení barevného vysílání v 70. letech - jim přinesly mnohem lepší zážitek ze sledování. Poslední dekády se nesou ve znamení digitálního vysílání, na které před osmi lety museli přijít všichni, kdo přijímají televizi prostřednictvím pozemních vysílačů. A nyní přichází jeho druhá fáze.

Definitivní přechod na formát DVB-T2 začal včera, kdy se odmlčel multiplex 1 s programy České televize na vysílačích Praha Žižkov a Cukrák. Nyní budou následovat i další oblasti a multiplexy (»balíčky« programů vysílaných na jednom kanále), dosavadní pozemní vysílání skonči k 29. červnu 2020. Důvod změny je přitom podobný, jako při přechodu od analogového vysílání k DVB-T - díky novému formátu se uvolní část vysílacího spektra pro chystané rychlé mobilní sítě, v tomto případě 5G.

Kde se zhaslo?

Přechod na DVB-T2 začal v Praze a ve středních Čechách z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí 27. listopadu České Radiokomunikace vypnuly vysílání programů České televize ve stávajícím standardu DVB-T, a to multiplex 1 na kanálu 53. Vysílání celoplošných multiplexů 2, 3 ze žižkovského vysílače skončil 8. ledna. V tento den bylo také vypnuto vysílání multiplexu 4 ze všech tří pražských lokalit. O týden později skončilo vysílání multiplexů 2 a 3 z vysílače Praha Cukrák. Od té doby lidé naladí jen signál v novém standardu DVB-T2. Jako poslední přijdou příští rok na konci května na řadu vysílače na Zlínsku.

Multiplex 1 - ČT 1, ČT 2, ČT Sport, ČT 24, ČRo Radiožurnál, ČRo-Dvojka, ČRo-Vltava, ČRo Plus, ČRo Jazz, ČRo D-Dur, ČRo Radio Wave, ČRo Junior

Multiplex 2 - Nova, Nova Cinema, PRIMA, Prima Cool, Barrandov

Multiplex 3 - ČT D, ČT art, Prima Max, Prima Love, Prima Zoom, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, Rádio Proglas

Multiplex 4 - Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central, Joj Family, O2 TV Free, TV Relax, TV Rebel, Rebel 2 Slušnej Kanál a HbbTV Seznam.cz

Připojení pomocí set top boxu

Podobně jako před necelými deseti lety se budeme muset s novým formátem televizního vysílání vypořádat také my, diváci. Možností máme několik. Pokud chceme zůstat věrni svému televiznímu přijímači, je nejjednodušší cestou koupit si nový set top box. Jejich cena se v obchodech pohybuje od 550 Kč do 2000 Kč. Součástí jsou i propojovací kabely a dálkový ovladač, kterým budete po instalaci nově přepínat mezi jednotlivými programy.

A jak zapojit a nastavit set top box?

Připojení k anténě - Zapojte propojovací koaxiální kabel do účastnické (anténní) zásuvky. Pokud používáte pokojovou anténu nebo nemáte účastnickou zásuvku, tento krok se vás netýká (kabel je veden přímo z antény). Zapojte do levé zdířky označené TV.

Propojení antény a set top boxu - Propojovací koaxiální kabel připojte do set top boxu. Zapojte do zdířky pro vstup (označeno jako RF IN, IN, VSTUP, ANT IN…).

Propojení set top boxu a televize - Připojte HDMI kabel do set top boxu (HDMI kabel nebývá součástí balení set top boxu, je nutné jej dokoupit). Pokud máte starší typ televizoru, lze propojit prostřednictvím SCART kabelu.

Propojení set top boxu a televize - Zapojte HDMI (příp. SCART kabel) do televizoru. Pokud má váš televizor více HDMI vstupů, zapamatujte si, do kterého vstupu set top box připojujete (většinou označeno čísly).

Výběr vstupu - Zapněte televizor a vyberte vstup (HDMI), do kterého jste set top box připojili.

Ladění - Na ovladači set top boxu stiskněte MENU – vyberte položku ladění/instalace (záleží na typu přijímače – postupujte dle návodu svého set top boxu). Můžete zvolit automatické vyhledávání (ladění), nebo si ručně přímo nastavit kanály, které chcete ladit.

Úspěšné naladění - To, že jste správně naladili TV programy v síti DVB-T2 poznáte podle označení T2 za názvem televizního programu.

Pokud máte dům a v něm více televizí, můžete si koupit celou anténní sadu, která má několik výstupů pro více televizí v domácnosti. Výhodou je, že neměníte ovladač v televizi. Toto zařízení je vhodné do oblastí, kde je celkově slabý televizní signál. Ovšem komplet s anténami, převaděčem a kabely vyjde na více než tři tisíce.

Nová televize

Další, ale poněkud náročnější variantou je zakoupení nového televizního přijímače. Nová televize ale vyjde na pět až 30 tisíc, podle toho, jak bude veliká, jaké bude mít technické parametry, možnosti a dovednosti. Většina nových televizí se umí připojit i na internet a rozšiřuje tak nabídku svých funkcí o nový rozměr, který se bude ještě rozšiřovat právě díky přechodu na DVB-T2 a většímu prostoru pro rychlou síť 5G.

Tyto televize snadno naladíte pouhým zapojením na anténu a pak dále podle návodu daného přístroje. Ale pozor! V některých starších bytových domech bude nutné zkontrolovat dosavadní anténu! Společenství vlastníků by měla zajistit potřebné úpravy společných televizních antén – ne všechny umějí, či jsou vhodné na přijímání nového signálu. U individuálních antén diváci většinou měnit nastavení nemusí.

Kabelová televize

Další z možností je přejít na kabelovou televizi. Na trhu existují desítky firem, které zprostředkovávají kabelové vysílání. Případně si můžete koupit sami satelit a dekodér.

Pokud využijete služeb některé společnosti, zaplatíte za poskytnutí satelitu a dekodéru většinou pouze jednu korunu. Pracovník dané společnosti pak přijede a na dům nainstaluje satelit a vše propojí. Platit ale budete měsíčně za balíček vámi zvolených programů. Zde hovoříme o cenách od cca 200 korun za měsíc a více (do cca 600 Kč). Výhodou kabelové televize je kvalitnější zvuk i obraz, větší nabídka televizních kanálů a kvalitní dosah i tam, kde pozemní vysílání není tak silné. Nevýhodou jsou opět dva ovladače a měsíční platby, které se jakou součet ročně mohou prodražit.

Internetová televize

Další možností pro chytré televize s přístupem na internet je využití některé ze služeb IPTV (televize šířené po internetu). S touto možností přicházejí soukromé subjekty, televizní skupiny i telefonní operátoři. Napojuje se na domácí wi-fi a vyžaduje silnější stabilní internetové připojení pro danou domácnost. Pokud máte novou chytrou, tedy Smart TV, můžete si do ní stáhnout TV aplikaci od určité firmy, či skupiny a za poplatek pak sledovat televizi online přes internet na všech zařízeních s operačním systémem AndroidTV. Měsíční částky se pohybují od cca 60 až 100 Kč v základu a výše. Někteří poskytovatelé IPV televize umožňují se připojit na týden až měsíc na vyzkoušení zdarma. Výhodou je kvalitnější obraz i zvuk, možnost nahrávání či zálohování oblíbených filmů či pořadů, možnost přehrání vysílání až sedm dní nazpět a pouštění vybraných programů bez reklam. V rámci služby bývají i balíčky filmů a pohádek, které si můžete pouštět, kdykoliv chcete, případně se balíčky sezonně mění. Vedle většiny současných Smart televizí si veškeré IPTV služby zároveň užijete na obrazovce počítače i mnoha mobilních zařízení.

Pokud ale nemáte nejnovější chytrou televizi, i tak můžete přijímat internetové vysílání. Podmínkou je ale zapůjčení či zakoupení samostatného přijímače internetového signálu (poskytují mobilní operátoři a některé firmy nabízející IPTV). Zapojuje se stejně jako set top box a má svůj vlastní ovladač.

Je tedy na vás, pro co se rozhodnete. V současnosti pozemní televizní vysílání podle Českých Radiokomunikací primárně využívá 60 procent tuzemských domácností, satelit 23 procent, kabelovou TV 15 procent a IP TV necelých 11 procent. Tato procenta se ale budou s rozvíjející se internetovou sítí 5G měnit ve prospěch IP TV.