Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /web/htdocs1/radyporadycz/home/www/vendor/typo3/phar-stream-wrapper/src/PharStreamWrapper.php on line 479
Jak omezit hluk od sousedů. | Drupal Přejít k hlavnímu obsahu
x
Odhlučnit stěny jde bez složitých stavebních úprav

Jak omezit hluk od sousedů.

Slyšíte vše, co se u sousedů šustne? Sádrokartonové akustické desky vám zajistí poklidný home office.

Snad všichni jsme doma během posledních dvou let strávili mnohem víc času než kdy dřív. Z kanceláří jsme se přesunuli k domácím počítačům a home office se tak stal novým standardem, který dost možná přežije i celou pandemii. Častým pobytem v domácím prostředí jste si ale možná začali všímat věcí, které jste dřív přehlíželi – například, že sousedovi řve televize a z nedaleké železnice k vám doléhá rachot projíždějících vlaků. Trable pomůže vyřešit sádrokartonová konstrukce, která nežádoucímu hluku zabrání. Jak doma zlepšit akustický komfort poradí Robert Hošek ze společnosti Rigips, Saint-Gobain.

Nadměrný hluk je nejen nekomfortní, ale může způsobit i řadu problémů – únavu z nevyspání, zhoršení paměti, ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. Obklopit se klidem a pohodou je tak důležité pro naše fyzické i psychické zdraví, tím spíš v nelehkých dobách. Netýká se to přitom pouze bytů, ale i rodinných domů. Pokud už vám tedy kvůli bezohlednému sousedovi praská žilka, nebojte se, situace není neřešitelná. Třebaže se blíží zima, tedy období, kdy kvůli chladu a vlhku zpravidla neprobíhají žádné výstavby ani rekonstrukce, řešení nabízí suchá výstavba. Jelikož zde neprobíhají žádné mokré procesy a materiál tak nepotřebuje vyschnout, můžeme suchou výstavbu pohodlně realizovat právě i v tomto období.

Modré desky pro klid a pohodu

Klíčovou hodnotou je u akustiky vzduchová neprůzvučnost. Tak totiž označujeme vlastnost konstrukce utlumit zvuk. »Značí se Rw a platí, že čím větší číslo, tím lepší odhlučnění. Zatímco zmíněná zeď z děrovaných cihel (s omítkou a stěrkou) o tloušťce 100 mm má Rw = 40 dB, stejně silná konstrukce z modré akustické desky Rigips a minerální izolace dosahuje Rw = 50 dB,« vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu, Saint-Gobain. Pokud vás tedy doma trápí nepříjemný hluk, jsou nejlepší volbou modré akustické sádrokartonové desky.

Desky jsou k dispozici i ve variantě s impregnací, takže jednoduše odhlučníte třeba i koupelnu nebo kuchyni, kde je třeba odolávat i zvýšené vzdušné vlhkosti. Šetří pak také prostor – mají tloušťku pouhých 12,5 mm, ale v kombinaci s minerální izolací tlumí hluk lépe než dvaceticentimetrová stěna z dutinových cihel. Hodí se tak k odhlučnění mezi jednotlivými byty v bytových jednotkách i jednotlivých pokojů v rámci jedné domácnosti.

Zlepšení akustiky až o 6 dB

O tom, že i ve starším panelákovém bytě lze dosáhnout výrazného zlepšení, vypovídá akustické měření. »Díky němu lze snadno vyčíslit, o kolik decibelů se zlepší akustický komfort. Před instalací akustických desek v rekonstruovaném bytě v chráněné místnosti se vzduchová neprůzvučnost pohybovala kolem 47 dB. Po instalaci předstěny z modrých akustických desek bylo dosaženo zvýšení o 6 dB, na hodnotu 53 dB – což už je značný rozdíl. Díky tomu tak do místnosti neproniknou ruchy, ani hluk ze společné chodby domu,« uvádí Robert Hošek.

Srovnání vzduchové neprůzvučnosti u různých materiálů, zdroj: Rigips

Odhlučnění místnosti není nijak složitá záležitost. Řeší se nejčastěji instalací sádrokartonové předstěny, kdy se akustické SDK desky montují na konstrukci jen z jedné strany stávající stěny. Taková práce se časem i přípravou skoro vyrovná malování.

Čistý vzduch jako bonus

Kromě výborných akustických vlastností mají modré desky ještě další přednost. Díky zabudované technologii Activ'Air® dokážou neutralizovat formaldehyd, který se běžně vyskytuje v domácnostech. Formaldehyd je přirozenou součástí našeho prostředí a najdeme ho téměř všude – doma v koberci, nábytku, a v malém množstí jej vylučují také lidé, zvířata i rostliny. V nadměrném množství však životu škodí – může způsobovat pálení očí, kašel, nevolnost či třeba podrážení kůže. Zvyšuje také riziko některých druhů rakoviny. Proto akustické desky s technologií Activ'Air®, která dokáže formaldehyd odbourávat, přispívají k čistému a zdravému vzduchu v interiéru.

Vlastnosti lze kombinovat

Platí sice, že v dnešní době existuje mnoho různých typů sádrokartonu, z nichž každý má své specifické vlastnosti a hodí se pro jiné účely. Některé desky jsou protipožární, jiné impregnované proti vzdušné vlhkosti a další zase vysokopevnostní. To ovšem neznamená, že když má určitá deska perfektně vyladěnou jednu vlastnost, s ostatními neobstojí. Například modrá akustická deska má také výborné protipožární vlastnosti a je možné ji vyrobit i pro použití ve vlhkých prostorách, díky její impregnaci. Stejně tak mají jiné desky standardně velmi dobré akustické vlastnosti. Univerzálním řešením je pak vysokopevnostní deska Habito® H, která kromě dobrých akustických a protipožárních vlastností rovněž nabízí vysokou nosnost – zavěsit na ni s klidem můžete i kuchyňskou linku, a to pomocí přišroubování obyčejnými vruty do těla desky.

TIP Rigips: jak na prostorovou akustiku

Druhou veličinou, kterou je dobré se při řešení akustiky zabývat, je prostorová akustika, neboli doba dozvuku. »Doba dozvuku je čas, za který se úroveň zvukového signálu sníží o 60 dB. Jinými slovy doba dozvuku vyjadřuje, jak dlouho je v určité místnosti slyšet ozvěna daného zvuku,« vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu.

K optimalizaci doby dozvuku lze použít perforované sádrokartonové desky Rigitone. Ty jsou opatřeny kruhovými či pravoúhlými čtvercovými otvory vytvářejícími jednolitý celoplošný perforovaný povrch, který má mnohem lepší pohltivost zvuku. Byť tedy mohou v interiéru plnit různé účely od snížení světlé výšky stropu v podobě podhledu až po čistě estetické a designové funkce, často jsou využívány právě k řešení akustického komfortu vlastního prostoru.

Hodnoty zdroje hluku – ilustrační příklady

0 dB

Práh zvuku, slyšení

20 dB

Padající listí

40 dB

Běžné hlukové pozadí

50 dB

Normální bavení se mezi sebou

50 dB

Mírný déšť

55 dB

Televizor při běžné hlasitosti

60 dB

Hlasité bavení se mezi sebou

60 dB

Myčka nádobí

70 dB

Ždímající pračka

70 dB

Trvalý dlouhodobý zvuk nad tuto hranici má negativní vliv na zdraví

75 dB

Spláchnutí toalety

80 dB

Křik

80 dB

Osobní auto v městském provozu

90 dB

Nákladní auto v městském provozu

90 dB

Jedoucí vlak

100 dB

Řetězová motorová pila

110 dB

Rockový koncert

130 dB

Start tryskového letadla

130 dB

Práh bolestivosti, hrozí poškození sluchu při náhlém zvuku nad 130dB

140 dB

Výstřel děla z bezprostřední blízkosti