Přejít k hlavnímu obsahu
x
Blesky mohou způsobit přepětí a zničit elektroniku

Jak ochránit spotřebiče před blesky?

Údery blesku způsobí v Česku ročně majetkové škody za 127 milionů korun, jak vyplývá ze statistik pojišťoven. Vedle jiného majetku jsou ohrožené také veškeré domácí spotřebiče – od počítačů, televizorů až po zabezpečovací systémy či pračky. Lidé neváhají investovat desítky tisíc do nejnovějších technologií, ale na přepěťovou ochranu za pár korun zapomenou. Přitom i jediný výboj v blízkosti systému elektrického napájení může zničit veškerou domácí elektroniku a způsobit značné finanční škody.

Hromosvod neochrání před všemi důsledky blesku

Základní ochranou proti úderu blesku je samozřejmě hromosvod. Ten ale aby dobře sloužil, musí být dobře nainstalovaný a hlavně správně uzemněný. Jinak může více uškodit, než pomoci.

Dalším důležitým a většinou opomíjeným krokem, je odpojení drahých přístrojů před bouřkou ze sítě, případně odpojení opouštíte-li byt na delší dobu. Jenže kdo by na to vždy myslel? A co tedy, když blesk uhodí do elektrického vedení a celý dým dostane »elektrický šok«?

»Možná již máte opatření k ochraně proti blesku a myslíte si, že to stačí. Ano. Hromosvod ochrání váš domov před požárem v důsledku přímého úderu. Ale nezastaví průchod škodlivého nárazového proudu vaším domovem. Přitom i jediná přepěťová ochrana nainstalovaná v hlavní rozvodné skříni ochrání každé elektronické zařízení ve vašem domě. Tato ochrana je navíc jediným zařízením, které může zabránit průchodu vysokých nárazových proudů elektrickým vedením,« říká Petr Bohušík ze Schneider Electric, specialita na přepěťové ochrany.

Přepěťové ochrany pro nejcitlivější spotřebiče

Přepěťové ochrany chrání elektrická zařízení před poškozením izolace přepětím vyšším, než které je schopná izolace vydržet. Nazývají se též "bleskojistky" nebo "svodiče přepětí". Za přepětí můžeme považovat napětí (U), které je oproti jmenovitému napětí (Un) dvojnásobné. Překročení jmenovité hodnoty napětí Un o 10-20 % je považováno za normální provozní stav. Nastavená ochranná hladina, kdy přepěťová ochrana začne omezovat napětí průchodem vnitřního proudu, musí být nižší, než je izolační hladina zařízení.

Prodlužovačky s integrovanou přepěťovou ochranou poskytují další úroveň ochrany v těsné blízkosti vašich citlivých zařízení. Tomuto řešení ale musí předcházet ochrana vaší instalace v rozvaděči. »Pokud žijete v oblasti, kde se blesky vyskytují často, místní stavební předpisy a pojištění domácnosti mohou mít zvláštní požadavky na instalaci ochrany proti přepětí. Poraďte se se svým elektrikářem a zástupcem pojišťovny, abyste zjistili, zda váš domov potřebuje přepěťové ochrany,« uzavírá Petr Bohušík ze Schneider Electric.

***

Poradna:

Úder blesku mi zničil domácí elektroniku, škodu mám za 50 tisíc. Jak se chránit?

Jana, Benešov

I jediný výboj v blízkosti systému elektrického napájení může zničit veškerou domácí elektroniku. Rozhodně se vyplatí investovat pár korun a koupit přepěťovou ochranu, instalace je rychlá a snadná a provede ji každý elektrikář. Je to jediné existující řešení, které může zabránit obrovským škodám na domácí elektronice. Hromosvod sice ochrání váš domov před požárem v důsledku přímého úderu, ale nezastaví průchod škodlivého nárazového proudu vaším domovem, který je schopen v okamžiku zlikvidovat elektroniku na desítky tisíc korun.  Odpovídal: Petr Bohušík, specialista Schneider Electric