Přejít k hlavnímu obsahu
x
Pohovor v moderním pojetí

Hledáte práci? Vsaďte na moderní přístup!

Hledání práce je zásadním krokem v životě. Ať už hledáte práci poprvé, nebo měníte zaměstnání po mnoha letech u jedné firmy, je dobré vědět, co v sebeprezentaci na pracovním trhu dnes platí. Protože tak, jak se mění svět, mění se i rady a pravidla ohledně hledání práce. Na co si dát pozor?

Jestliže začínáte hledat práci, je základem vypracovat si dobrý životopis. Dnes ale již neplatí, že vám stačí mít jeden životopis, na všechny možné pozice!

Cílený životopis

Dříve bylo běžné, že jste si připravili jeden základní životopis, který jste posílali na všechny dotazovaná volná místa. Dnes je ale přístup k životopisu jiný. Jinak by měl graficky vypadat životopis na pozici skladníka či technika, jinak na pozici prodavače, nebo recepční a jinak na vedoucí pozici. Vždy je vhodné životopis jak graficky, tak textově upravit tak, aby co nejlépe vyhovoval požadované pracovní pozici. Dobrá je fotografie, link případně na osobní webové stránky (pozor na facebook a podobné sociální sítě, tam o vás může zaměstnavatel získat i informace, které by vás mohly v lepším případě zesměšnit, v horším pro danou pozici zdiskreditovat). V textu by mělo být vyzdviženo to, co vás nejlépe určuje jako vhodného kandidáta na vybrané zaměstnání. V žádném případě si ale nevymýšlejte! Jen šikovně zdůrazněte potřebné přednosti. Personalisté pak snadněji vyberou takového uchazeče, v jehož životopisu na první pohled snadno najdou shodu s jejich požadavky.

Vzdělání nemusí být vše

Dříve platilo, že kdo nemá školu, na lepší pozici nedosáhne. To sice stále platí u státních firem, kde jsou místa určována tabulkově. Mnohé soukromé firmy ale už přišly na to, že i lidé bez vysokých škol mohou mít skryté talenti, znalosti a dovednosti, které se v jejich firme hodí více, než diplomy těch, kteří do praktického života znalosti ze škol převést neumí. Navíc v posledních letech příkře stoupá po šikovných řemeslnících a zruční precizní řemeslníci si dnes vydělají mnohdy více, než na mnohých »kancelářských« pozicích.

Oblečení vhodné pro práci

Oblek, nebo kostýmek a aktovka na každý pohovor? Není nutné! Dnes spíše záleží na firemní kultuře i na požadované pozici. Pokud jdete na pohovor na pozici, kde je běžné chodit v kostýmku, nebo v košili, pak samozřejmě ano. Ale na řemeslnou pozici, ale i na pohovor do firmy, která je známá určitým uvolněným přístupem, je vhodnější obléknout se neformálně, ale čistě a upraveně. Oblečení také určuje, jací jste, jaký máte vkus a přístup k životu. Buďte sví.

Diplomy, nebo osobní nasazení?

Stejně jako u vzdělání, ani při zkušenostech a dovednostech dnes již tolik nejde o nejrůznější diplomy, doklady o školení či odbornosti. To, co rozhodne o úspěchu, jsou v posledních letech často spíš o osobní dovednosti, jako je kreativita, flexibilita, výborné komunikační schopnosti, asertivita a schopnost pracovat ve stresu a pod tlakem. Například na pozici vedoucího prodeje není nutná vysoká škola. Pokud na pohovor přijde čerstvý ekonom s vysokoškolským titulem, který bude nesmělý a nezkušený, a mladý kluk se čtyřletou praxí v obchodě s milým vystupováním a asertivním cílevědomým chováním, komu dá firma přednost?