Přejít k hlavnímu obsahu
x

Dysfunkce štítné žlázy

Štítná žláza je jen malý orgán, přesto může poměrně zásadně ovlivnit náš život. Hormony, které produkuje, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Správná funkce štítné žlázy je důležitá od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je její význam zcela klíčový. Přesto příznaky onemocnění štítné žlázy lidé často přehlíží, protože se mylně domnívají, že jsou snadno rozpoznatelné a nepřehlédnutelné. Na druhou stranu pacienti nezřídka pokládají za projevy onemocnění štítné žlázy řadu obtíží, které se štítnou žlázou souviset nemusí. Typickým příkladem je přibírání na váze. »Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit,« upozorňuje Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů,

Až u 10 % celkové populace se v průběhu života vyskytne onemocnění štítné žlázy, osmkrát častěji u žen než u mužů. V ČR trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 000 osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 000 osob. Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom. Veřejnost podceňuje nespecifické příznaky, jako je například únava, pocit neklidu, depresivní nálada, obtížná koncentrace nebo problém se spánkem. »Mezi základní onemocnění štítné žlázy patří snížená funkce, zvýšená funkce, záněty a nádory. Některá z nich nepředstavují pro pacienta žádné velké nebezpečí, jiná mohou znamenat ohrožení zdraví i života, a to nejen pacientů samotných, ale v případě žen mohou ohrozit i těhotenství a vývoj plodu. Proto by se o nich mělo vědět, proto by se měla cíleně vyhledávat,« říká Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti.

Jak funguje

Štítná žláza je nevelká žláza s vnitřní sekrecí připomínající svým tvarem motýla. Nachází se na přední straně krku před průdušnicí. Produkuje hormony štítné žlázy, tyroxin (T4) a trijodotyronin (T3). Činnost štítné žlázy a sekreci hormonů štítné žlázy regulují vyšší centra, hypotalamus a hypofýza (podvěsek mozkový), systémem zpětných vazeb. Hormony štítné žlázy mají řadu funkcí a ovlivňují prakticky všechny tkáně a orgány lidského těla od nitroděložního vývoje až do konce života.

Hlavní účinky hormonů štítné žlázy:

* Jsou důležité pro vývoj a diferenciace (rozrůznění) tkání a orgánů, mají zásadní vliv na vývoj centrálního nervového systému.

* Ovlivňují energetický metabolizmus, zvyšují bazální metabolizmus, zvyšují spotřebu kyslíku v tkáních a zvyšují tvorbu tepla v lidském organizmu.

* Ovlivňují kardiovaskulární systém, zvyšují tepovou frekvenci, zvyšují dráždivost srdečního svalu, zvyšují spotřebu kyslíku srdečním svalem.

* Působí na dechové centrum tak, že udržují jeho aktivitu a zvyšují jeho reakci na změny vnitřního prostředí, především na nedostatek kyslíku a nadbytek kysličníku uhličitého.

* Ovlivňují činnost svalstva, zrychlují jeho reaktivitu a rychlost kontrakce (stažení).

* Působí na tvorbu krevních krvinek tak, že zvyšují tvorbu hormonu erytropoetinu, který stimuluje tvorbu červených krvinek.

* Ovlivňují další tkáně a orgány, jako například metabolizmus kostí nebo funkci ostatních žláz s vnitřní sekrecí.

Tak akorát hormonů

Když štítná žláza nevytváří správné množství hormonů, objeví se obtíže. Málo aktivní štítná žláza produkuje méně hormonů a její snížená činnost vede ke stavu, který se nazývá hypotyreóza. Příliš aktivní štítná žláza uvolňuje do krevního oběhu naopak více hormonů a její zvýšená činnost vede ke stavu nazývaném hypertyreóza. Hypotyreóza a hypertyreóza jsou nejrozšířenější onemocnění štítné žlázy, z nichž hypotyreóza je mnohem běžnější.

Příznaky hypotyreózy:

* ospalost

* zimomřivost

* únava

* svalová slabost

* chladná a suchá kůže

* vypadávání vlasů

* pokles libida

* zpomalení srdeční činnosti

* poruchy menstruačního cyklu

* porucha paměti

Příznaky hypertyreózy:

* bušení srdce

* pocení

* třes rukou

* nesnášenlivost tepla

* nervozita

* nespavost

* únava

* úbytek svalové hmoty a svalová slabost

* jemná, často teple opocená kůže

* nekvalitní, jemné, řídnoucí vlasy

Mezi další poruchy a nemoci štítné žlázy patří vedle snížené a zvýšené funkce, záněty a nádory štítné žlázy. Některé z nich nepředstavují pro pacienta žádné velké nebezpečí, jiné mohou znamenat ohrožení zdraví i života, a to nejen pacientů samotných, ale v případě žen mohou ohrozit i těhotenství a vývoj plodu.

Riziko vzniku onemocnění štítné žlázy zvyšuje onemocnění štítné žlázy u pokrevních příbuzných, autoimunitní onemocnění (například diabetes mellitus 1. typu), věk nad 50 let, prodělaná operace štítné žlázy, některé genetické poruchy (například Downův syndrom, Turnerův syndrom). Lidé z těchto rizikových skupin by měli možnost onemocnění štítné žlázy přepokládat a aktivně se nechat vyšetřit. Stejně jako každý, kdo se obává, že by mohl mít poruchu funkce štítné žlázy. Zda štítná žláza funguje správně, ověří jednoduchý krevní test stanovující hladinu TSH (hormon podvěsku mozkového, který stimuluje štítnou žlázu).

Poruchy a psychika

Jakmile člověk začne pociťovat životní nepohodu v podobě zvýšené únavy, ztráty energie, snížené koncentrace, poruch paměti, depresivních stavů aj., snaží se najít příčiny. »Pokud nenajde nic smysluplného a srozumitelného, co by stálo za tím, proč se cítí tak, jak se cítí, velmi snadno přijde na řadu sebeobviňování za neschopnost se nepříjemných pocitů a stavů zbavit. A nejčastějším řešením, jak se vymanit z nekomfortní životní situace, bývá pokus o změnu životního stylu. Ovšem ve chvíli, kdy se neosvědčí změna životního stylu, sebezpochybňující myšlenky a na ně navazující negativní pocity se díky nedůslednému zavádění nového životního stylu ještě znásobí,« vysvětluje Marta Boučková, specialistka na aplikovanou poradenskou psychologii, a doporučuje: »pokud se lidé začnou obracet na psychology, psychoterapeuty nebo kouče, ale za jejich potížemi stojí štítná žláza, žádného hmatatelného zlepšení se v brzké době nedočkají. Nejprve by se měli obrátit o pomoc směrem k endokrinologům. Nebo požádat svého praktického lékaře o krevní test.«

Řešení existuje

Léčba hypertyreózy závisí na příčině a probíhá podáváním léků, které mají co nejrychleji dosáhnout normální funkce štítné žlázy. Užívají se léky snižující tvorbu hormonů štítné žlázy, případně doplňující léky, které blokují negativní vliv hormonu štítné žlázy na srdce a zklidňují srdeční činnost. Zvýšenou činnost štítné žlázy léky obvykle během několika měsíců zklidní. Pokud se štítná žláza nezklidní, nebo se opakovaně rozbouří, je nejvhodnější definitivní řešení (operace, léčba radiojódem). V případě neléčené hypertyreózy se stupňují její příznaky, dochází k poškozování řady tělesných orgánů a tkání. Neléčená hypertyreóza může ohrožovat zdraví a život pacienta například výskytem poruch srdečního rytmu. Vystupňovaná hypertyreóza, tzv. tyreotoxická krize, představuje těžký stav, bezprostředně ohrožující život.

Při léčbě hypotyreózy se dodává organizmu chybějící hormon ve formě tablet. V 80–85 % případů je užívání léků nutné stále, celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas a je správně léčeno, nezanechává žádné následky. Dochází ke kompletní úpravě všech příznaků a pacient žije plnohodnotný život, který není onemocněním nijak zkrácen. U neléčené hypotyreózy může dojít k vystupňování klinických příznaků a závažnému poškození zdraví, v extrémních případech až k tzv. myxedémového kómatu, které bezprostředně ohrožuje život pacienta.

K rozpoznání snížené činnosti štítné žlázy, nejrozšířenější nemoci štítné žlázy, slouží dotazník s příznaky hypotyreózy, dostupný na www.tydenstitnezlazy.cz. Kdo v něm odpoví na pět a více tvrzení ANO, měl by konzultovat svůj stav s praktickým lékařem a nechat si stanovit hladinu TSH. Příznaky mohou souviset s onemocněním štítné žlázy a vhodnou léčbou se jich lze snadno zbavit.