Přejít k hlavnímu obsahu
x
Superpotraviny

Co jsou superpotraviny?

Mnozí nechávají zlákat ke koupi určité potraviny kvůli jejímu označení jako superpotravina. Toto označení nese nespočet výrobků, včetně některých druhů ovoce, zeleniny, koření, zelených prášků a proteinových tyčinek. Co ale superpotravina vlastně znamená a existují vůbec? V tomto článku se na toto téma blíže zaměříme a přiblížíme vám, co se za tímto pojmem ve skutečnosti skrývá. Někdy též popisované jako potraviny budoucnosti.

Superpotravina

Obecně se tímto termínem označují potraviny bohaté na živiny, o nichž je známo, že mají významné zdravotní účinky. V současné době neexistuje žádná vědecká definice nebo důvěryhodný zdroj toho, co se považuje za superpotravinu.

Není to ovšem pojem úplně nový. Poprvé se slovo superfoods objevilo v Oxfordském anglickém slovníku v roce 1915. Vysvětloval ho jako název pokrmu, který je výrazně výživnější než ostatní, prospívá zdraví a dobré duševní i tělesné pohodě.

Prakticky jde ale o zdravé potraviny, které znali již naši předkové, jen se na ně zapomnělo, či pocházejí z odlehlých končin. Zápisky o zdravém a léčivém jídle najdeme již ve svitcích ze starého Egypta nebo ve středověkých herbářích.

V oboru superpotravin se v moderní aktivuje mnoho kuchařů a spisovatelů, jde také o směr, který pomáhá dodávat potřebné živiny i vyznavačům vegetariánství a veganství. V moderní výživě se stala světovým bestsellerem kniha amerického lékaře Stevena G. Pratta a Kathy Matthewsové Superpotraviny (u nás ji vydal Ikar v r. 2005).

V současnosti jsou tak nazývány potraviny, které jsou výjimečné vysokým obsahem vitaminů, minerálů, enzymů. A jsou tak důležité pro náš každodenní jídelníček. Superpotraviny tedy obsahují především:

bílkoviny

vitamíny a minerály

enzymy a koenzymy

antioxidanty

vlákninu

Mezi nejznámější patří chia semínka, goji – kustovnice čínská, kešu ořechy, quinoa, kokosový olej a další. Superpotraviny díky svému složení podporují imunitní systém, podporují proces hubnutí, jsou zdrojem energie, zdravých tuků, snižují hladinu cholesterolu, přispívají k dlouhověkosti a čistí organismus od toxických látek.

Obsah antioxidantů

Většina potravin spadajících do kategorie superpotravina jsou bohaté nejen na proteiny, minerální látky a vitamíny, ale také na antioxidanty. Dodávají tedy tělu nejen výživu, ale pomáhají ho i čistit. Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může bojovat proti oxidačnímu stresu. Vedle potravin jako jsou ořechy a celozrnné výrobky, jsou skvělými zdroji antioxidantů ovoce a zelenina. Všeobecně lze říct, že antioxidanty pomáhají v boji proti volným radikálům a pomáhají zabraňovat poškozování buněk a tkání. A aby byl náš boj co nejúčinnější, měli bychom jíst co nejširší spektrum antioxidantů, protože se ve svých účincích vzájemně doplňují.

»Držet bychom se měli hlavně těch přirozených a po chemicky upravených přípravcích a vitamínech sahat až jako po záložním plánu. Současně ale platí i pravidlo všeho s mírou,« dodává Stanislav Petříček, zakladatel BistRAWveg.

Mezi nejsilnější antioxidanty patří zejména vitamíny A, C a E, nejvíc jich nalezneme v čerstvé zelenině a ovoci a také například v kakaových bobech i potravinách bohatých na barevné pigmenty. Čím sytější barva, tím větší obsah antioxidantů. Potraviny bohaté na antioxidanty jsou například brokolice, avokádo, špenát či kapusta.

Původní a přírodní

Podle vyznavačů superpotravin z nich má člověk největší užitek tehdy, když je konzumuje v přirozené a nezpracované podobě. U některých je ale šetrné tepelné opracování vhodné, ba přímo nutností.

Podle bestselleru Stevena G. Pratta existuje 14 základních druhů superpotravin. A nejde prakticky o nic, co byste dosud neznali a nejedli. Jsou to borůvky, brokolice, čaj, dýně, fazole, jogurt, krůtí prsa, losos, oves, pomeranče, rajčata, sója, špenát, vlašské ořechy. Snadné že? Všechny tyto potraviny jsou lehké, zdravé, plné všeho, co naše tělo potřebuje, včetně esenciálních tuků a proteinů.

Ovšem na trhu se objevují další zástupci superpotravin, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Zástupce méně známých zdravých potravin najdeme mezi ořechy - piniové, makadamové, kešu, dále pak rostlinnými oleji - rakytníkový, avokádový, dýňový, chufový, nebo semínky - chia, len, sezam. Vyrábějí se i různé prášky z kořenů, listů a plodů - kořen maca, čaj matcha, konopný protein. Super jsou i nejrůznější bobule - šípek, brusinky, açai, borůvky. Do výčtu nesmíme opomenout přidat i ovoce - kakaové boby, citróny, rakytník, camu camu, noni moruše. Zdravé jsou i houby - hlíva, shiitake, reishi. A hodně se mluví o nových přílohách - luštěninách a pseudoobilovinách bohatých na proteiny - pohanka, amarant, quinoa.

O spirulině jste už slyšeli?

»Zelených superpotravin je nepřeberné množství, například mladý ječmen, chlorella aneb zelená sladkovodní řasa, spirulina či mladá pšenice,« říká Stanislav Petříček. Například taková spirulina si v posledních desetiletích získala obrovskou popularitu. Jedná se o organismus, který roste ve slané i sladké vodě. Je to rodina jednobuněčných mikrobů, které se často označují jako sinice. Je plná různých antioxidantů a živin, které mohou prospět vašemu tělu a mozku. Mnozí odborníci na výživu doporučují přidávat spirulinu do každodenního jídelníčku pro dosažení maximálních zdravotních přínosů.

Mladý ječmen vám pomůže od únavy

Na rozdíl od ječmene, který vídáte často na polích, vypadá mladý ječmen jako tlustší zelená tráva. Sklízí se, až když dosáhne výšky 20-25 centimetrů, protože právě v tuto dobu má v sobě nejvíce živin. Díky tomu, že se pěstuje výhradně na úrodné půdě v nejčistších částech země, obsahuje aktivní enzymy a zelené rostlinné barvivo chlorofyl. Kromě spousty cenných vitamínů a minerálů obsahuje mladý ječmen enzymy, které mají silné protizánětlivé a regenerační účinky. Díky těmto schopnostem vás ochrání před virovými nemocemi a zbaví vás i časté únavy.

»A jen pro zajímavost pro porovnání ‚zelených potravin‘: lžička zmiňovaného prášku mladého ječmene vydá tělu tolik prospěšných látek, jako kdybyste snědli dvě velké bio brokolice, a to v syrovém stavu,« doplňuje Stanislav Petříček, zakladatel BistRAWveg.

Tajemství sladkovodní řasy

Chlorella je druh řasy podobný spirulině, který se běžně vyrábí jako potravina nebo doplněk stravy. Je to zároveň největší zdroj chlorofylu i bezpočtu vitaminů, minerálů i proteinů. V posledních několika letech slibný výzkum poukázal na několik zdravotních výhod každodenního užívání. Protože má chlorella tvrdou buněčnou stěnu, lidé ji nemohou strávit, což znamená, že ji musíte používat jako doplněk stravy, abyste mohli využít jejích výhod. V současné době je k dispozici ve formě kapslí, tablet nebo prášku.

Není super jako super

Spotřebitelé si často myslí, že výrobky s označením superpotravina jsou zdravější než jiné výrobky, což nemusí být nutně pravda. To může vést k tomu, že spotřebitelé utrácejí peníze za drahé výrobky označované jako zdravé, jako jsou superpotraviny v prášku, proteinové tyčinky a doplňky stravy, zatímco by mohli získat více výhod za nižší cenu nákupem celých potravin, jako je ovoce a zelenina, semínka a ořechy. Vždy je proto potřeba si důkladně pročíst složení všech suplementů, aby nám skutečně dodávaly jen to, co naše tělo potřebuje a nic navíc.

Mezi superpotraviny řadíme, například:

zelené potraviny (zelený ječmen, zelená pšenice, chlorella, spirulina, moringa)

ovoce (borůvky, ostružiny, rozinky, maliny, brusinky, lucuma, schizandra, acai, goji, kokos)

semena (konopná, chia, quinoa, slunečnicová, sezamová, lněná)

ořechy (vlašské, lískové, para, makadamové, kešu, piniové)

oleje a másla (kokosový, olivový, avokádový, sezamový, konopný, dýňový, lněný)

houby (cordyceps, reishi, shiitake, hlíva)

sladidla (stévie, kokosový cukr, med a jiné včelí produkty, agáve, javorový sirup)

luštěniny (cizrna, čočka, hrách, fazole)

koření (skořice, kurkuma, zázvor)

ostatní (matcha, maca, psyllium, karob, guarana, zeleninové a ovocné šťávy)